Web Sürümüne Geç

Cüneyt Çakır'dan hakemlik dersi

Cüneyt Çakır'dan hakemlik dersi
Salı 08.09.2015 20:14

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerinde yönettiği Kuzey İrlanda-Macaristan maçında, sahalarda ender görülen bir karara imza attı.

1-0 Macaristan'ın üstünlüğüyle devam eden maçın 80. dakikasında Kuzey İrlanda'nın orta saha oyuncusu Chris Baird, önce rakibine topsuz alanda bir faul yaptı. Avantaj kuralını uygulayıp oyunu devam ettiren Çakır, aynı dakika içerisinde Baird'in rakibine arkadan yaptığı sert müdahaleyi de kartlık pozisyon olarak değerlendirince üst üste iki sarı kart ve ardından kırmızı kartını çıkardı.

İRLANDA'DAN ÇAKIR'A TEPKİ
Futbol sahalarında ende görülen bu karar sonrası Cüneyt Çakır'a ev sahibi ekibin teknik direktörü Martin O'Neill'den tepki geldi.

Kuzey İrlanda basınına konuşan O'Neill, Çakır'ın Chris Baird'a gösterdiği kırmızı kartı değerlendirerek, "Hayatımda böyle bir uygulamayı daha önce hiç görmedim. Hakem maçı durdurmadan Baird'a yaptığı hareketlerden dolayı iki kart gösterdi. Chris ilk pozisyonda sarı kart göreceğini bilseydi, ikinci faullü hareketini yapmazdı. Bu karar nedeniyle finallere gidemeyebilirdik" ifadelerini kullandı.
Böyle durumlara karşı takım olarak daha fazla hazırlıklı olmaları gerektiğini belirten O'Neill, Çakır'ın verdiği karara itiraz etme haklarının olup olmadığını bilmediğini de kaydetti.

Macaristan'ın 1-0 önde götürdüğü maçın 81. dakikasında yaşanan pozisyonda Kuzey İrlanda'dan Chris Baird'in rakibine yaptığı faulün ardından avantaj kuralını uygulayarak mücadeleyi devam ettiren Çakır, birkaç saniye sonra başka bir pozisyonda Baird'in farklı bir rakibine yeniden faul yapması üzerine mücadeleyi durdurmuş ve aynı dakika içinde gerçekleşen iki pozisyonu da sarı kartla cezalandırarak Kuzey İrlanda'yı 10 kişi bırakmıştı. Ev sahibi ekip, 10 kişi kalmasına rağmen 90+3'te Çaykur Rizespor'da forma giyen Kyle Lafferty ile gol bularak maçı 1-1'e getirmeyi başarmıştı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN