Web Sürümüne Geç

Kulüpler yasası geliyor

Kulüpler yasası geliyor
Salı 06.01.2016

Kılıç, “Mali tablolar sürdürülebilir yapı olmaktan çıkmıştır” dedi ve ekledi: "Amacımız, Kulüpler Yasası'nın ortak mutabakatla bir an önce hayata geçirilmesi. Bunun için çalışıyoruz. Amatör branşlardaki vergi yükünün kaldırılması planlarımıza hız veriyoruz..."

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Süper Lig kulüplerinin başkanları ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ'ı bakanlıkta kabul etti. Kılıç, kabulünde yaptığı konuşmada, amatör branşlardaki vergi yükünün kaldırılması için çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi.Süper Lig'de yer alan kulüplerin amatör branşlarda da faaliyet gösterdiklerini anımsatarak, kulüplerin uluslararası alanda güçlü olması ve yetiştirdikleri sporcuların uluslararası müsabakalarda başarılar elde etmesini istediklerini ifade eden Kılıç, "Bu alandaki çalışmalarımızın artarak devam etmesini istiyoruz. Maliye Bakanı ile yaptığımız ve artık yürüme noktasına geldiğimiz konuda amatör branşlardaki vergi yükünün kaldırılması konusundaki çalışmalara hız veriyoruz. Buradan bu müjdeyi de paylaşmış olalım..." ifadelerini kullandı.

Herşey milli takım için
Yıl içinde Avrupa Futbol Şampiyonası'nın gerçekleştirileceğini belitren bakan Kılıç, "Dileğimiz, A Milli Futbol Takımımızın Avrupa Şampiyonası'nda büyük başarılar elde etmesi" dedi ve ekledi: "Başarı için herkes tüm çabasını ortaya koyacaktır. Ligimizde ortaya konulacak çalışmaların buna etki edeceğini bildiğimizden dolayı hepinizin çaba sarf edeceğini biliyorum. Artık dünya genelinde futbolun çok konuşulur olması, ülkemizde de futbolun en üst seviyede takip ediliyor olması Süper Ligimizin önemini bir kat daha artırıyor. Futbol en çok takip edilen spor branşı..."

Artık ilk adımı attık
Kılıç, Kulüpler Yasası olarak adlandırdıkları çalışmanın ilk adımını bitirdiklerini duyurdu. Kulüpler Yasası'nın ortak mutabakatla bir an önce hayata geçirilmesini amaçladıklarını dile getiren Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk adımdan kastım şu; bu yasanın değerlendirilmesi, maddelerinin yazılması, bu anlamda bir araya gelecek kişilerin toplantıdan bir konsensüs ile kalkmaları. Bu anlamda iyi bir yol katettik. Kulüplerin mali yapısıyla ilgili olarak kendilerini ileriye taşıyacak, maddi gelirlerin idaresi, yapacakları harcamalar kulüpler açısından çok ciddi anlamda önemli. Bunu artık çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Şu anda geldiğimiz noktada hepinizin bu işi, 'olmazsa olmaz' yapmamız gerekiyor. Mali tablolar sürdürülebilir yapı olmaktan çıkmıştır..."

'Öncelik futbol yasası'
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın Süper Lig temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda konuşan başkan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "Sayın Kılıç çok önemli mesajlar verdi. Öncelik futbol yasasının çıkmasında. Bu kulüplerimizi çok rahatlatacaktır" dedi. Demirören, kulüplerin bir sezonda belirli sayıda teknik direktör ile çalışmalarıyla ilgili olarak ise, "Bunu kulüpler birliği konuşup tartışacak" diye konuştu.

Mali yapılar düzelecek
Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Kulüpler Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle kulüplerin mali yapısının düzeleceğine inandığını söyledi. Göksel Gümüşdağ, "Bir noktaya geldi. Kulüpler Yasası ile uzun vadede mali yapının düzeleceğini düşünüyorum. Kurumsal yapıya ulaşmamız lazım. Kulüplerin belli bir düzen içinde devam edeceklerini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Başkanlar dikkatli olsun...
Bakan Kılıç, başkanlarının birbirleriyle olan diyaloglarında dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. "Birbirinizle ve takımlar arasındaki ilişkilerde dikkatli olun" diyen Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Hepiniz bizim takımlarımızsınız. Renkler ve isimler farklı olabilir. Sportif anlamda rekabet var. Hepimiz ay-yıldızlı bayrağın altındayız. Sorunların çözülmesi bizim için önemli. Sizlerden, birbirinizle olan ilişkilerinizde kullanacağınız dilin dikkatli seçilmesini rica ediyorum. Söyleyeceğimiz sözleri biraz sakinleştikten sonra dile getirsek iyi olur. Birkaç yıl önceki dönemde değiliz. Bu anlamda herkesin gayret etmesini diliyorum."

Kameralar tespit ediyor
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, sporda şiddeti önleme konusunda uyum sürecinin hızlı bir şekilde devam ettiğini anlattı. Sporda Şiddeti Önleme Yasası'nın yürürlükte olduğunu hatırlatan Kılıç, kanun dışı olayların statlar ve salondaki kameralarla tespit edildiğini söyledi. Tespit edilen olayları emniyetin, yargıya taşıdığını belirten Kılıç, "O noktada deliller toplandıktan sonra yargıdaki sürecin işleyip, kanundaki karşılığını alması gerekiyor. Bir uyum süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Hiçbirimiz sahalarda ve salonlarda olumsuz kişilerle bir arada olmak istemiyoruz. Taraftarlık ve vandallık farklı bir şey. Holiganizim taraftarlık değildir" diye konuştu.

Seyirci sayısı artıyor
Elektronik bilet konusunda ellerindeki verilerin ciddi artışları gösterdiğini belirten bakan Kılıç, şu ifadeleri kullandı: "Seyirci sayısında ciddi artış var. 'Elektronik bilet hayata geçti ve seyirci sayısı düştü' dendi. Kısa bir süre böyle oldu. Bizim yapmamız gereken şu; biz spor müsabakalarına daha fazla seyirciyi nasıl getirebiliriz, bunun üzerinde çalışmalıyız. Genel anlamda spor kültürünün oluşturulması gerekiyor."
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN