Web Sürümüne Geç

Sorun psikolojik

Sorun psikolojik
Perşembe 08.01.2016

Birlik Başkanı Göksel Gümüşdağ, kulüplerin ortak görüşünü açıkladı: "Hakemlerimizin dikkat ile baskı altında doğru kararlar verebilme kabiliyetiyle, psikolojik etkenlerle ilgili sorunları olduğu kanaatindeyiz"

Haliç Kongre Merkezi'nde Kulüpler Birliği Vakfı (KBV) Başkanı Göksel Gümüşdağ ile Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun katıldığı sponsorluk anlaşması sonrası Kulüpler Birliği toplantısı da yapıldı. Gümüşdağ toplantı sonrası ilk yarıda yapılan hakem hatalarına yönelik sert açıklamalarda bulundu. KBV Başkanı, "Bu sezonun ilk yarısı bize gösterdi ki bu hataların kabul edilebilirlik düzeyi vardır ve bir adım ötesi tüm futbol ailesine büyük zarar verir. Başkanlarımızla birlikte objektif bir gözle bize göre kabul edilemez hakem hatalarını tartıştık. Şu ortak karara vardık; hakem hataları mutlaka minimize edilmelidir. Çünkü hangi takımın canı yanarsa yansın bu Türk futboluna olumsuz olarak yansıyor. Artık sonuçları maddi ve manevi olarak çok pahalıya mal olan bu büyük hatalar mutlaka sonlanmalı" dedi.

Çakır üzerinden örnek
Gümüşdağ Şampiyonlar Ligi Finali'ni yöneten Cüneyt Çakır üzerinden de örnekler vererek şöyle devam etti: "Hakemlerimizin iyi niyeti ya da kalitesiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Dikkat ile baskı altında doğru karar verebilme kabiliyetiyle psikolojik etkenlerle ilgili sorun olduğu kanaatindeyiz. Çünkü bir Dünya Kupası, bir Şampiyonlar Ligi Finali yönetebilen bir hakem şüphesiz Süper Lig maçlarından birini yönetebilecek kaliteye sahiptir ama görüntülere baktığınız da çok farklı ve düşük bir maç yönetim seviyesiyle karşılaşıyoruz."

Her puan milyonlarca lira, eğitim şart
Hakemlerin yönetim seviyelerinin yükselmesi gerektiğini vurgulayan Göksel Gümüşdağ, maddi boyuta dikkat çekti. Gümüşdağ, "4 Haziran 2015'te TFF'yle imzaladığımız mutabakat var. Süper Lig A.Ş. gibi Türk futbolunun gidişatını değiştirecek devrim gibi bir yapıyı konuşuyoruz. Her puan sezon sonunda milyonlarca lira demek. Hakemlerimizin yönetim seviyeleri yükselmelidir. Baskı altında anlık doğru karar verebilme yeteneklerinin artması şarttır" ifadelerini kullandı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN