Şiddeti sporun içinden atacağız

Şiddeti sporun içinden atacağız
Çarşamba 04.05.2016

Sporda Şiddetin Önlenmesi için Çalıştay’da Devletin zirvesi ile futbolun paydaşları bir araya geldi. İçişleri Bakanı Efkan Ala kararlı olduklarını belirtip “Spor sahalarına huzur gelecek” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği Türkiye Futbol Federasyonu'nun da destek verdiği Sporda Şiddetin Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı dün başladı. Dünkü Çalıştay'da konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala spor alanlarından şiddeti tamamen temizleyeceklerini kaydetti. Ala "İstemediğimiz olaylar yaşanıyor. Sporun her dalının huzur içinde yapılmasını sağlayacağız. İnsanlar, eşleriyle, çocuklarıyla, aileleriyle beraber hangi spor dalını izlemek istiyorsa huzur ve güven içerisinde takip edebilmelidir. Bu konu sadece arzumuz değil aynı zamanda görevimizdir. Yetkimiz ve sorumluluklarımız var. Bizim politikamız asla bir sorunu görmemezlikten gelmek değil onu çözmektir" dedi.

'HER TÜRLÜ ÇÖZÜME HAZIRIZ'
İÇİŞLERİ Bakanı Efkan Ala konuşmasını şöyle sürdürdü "Bütün memleketi ilgilendiren sorunu en az maliyetle, en çok getiriyle çözeceğiz. Her türlü çözüm yoluna hazırız. Bunu tüm paydaşlarla işbirliği içinde olarak çözeceğiz. Yapılabilecekleri önceden tartışmalı, sorunu belirlemeli ardından da hızlı şekilde çözmeliyiz. Biz 'Artık bundan fazlası olmaz' diyebileceğimiz bir işbirliği ile bu konu üzerinde çalışıyoruz. Şiddet kavramının spor literatüründen çıkması için elimizden ne gerekiyorsa onu yapacağız"

'BOYLARINDAN BÜYÜK ZARAR VERİYORLAR'
içişleri Bakanı Efkan Ala, spor alanlarındaki şiddete, teröre asla müsamaha göstermeyeceklerini kaydetti. Ala "Bu meselelerin üzerine giderek Türkiye'yi hak ettiği seviyelere hatta daha da yukarılara çıkaracağız. Bu tip olaylar memleketin imajına zarar veriyor. Bu eylemlerde bulunanlar anlasınlar ki bu hareketler ile ülkemize kendi boylarından büyük zarar veriyorlar" dedi. Ala konuşmasında, "Kişiler kendi başlarına haklıyı haksızı tayin edemezler. Polisimiz, jandarmamız, özel güvenlik birimleri en aktif biçimde nasıl çalışır bunu planlıyoruz" ifadesini kullandı.

'SIFIRA İNDİRENE KADAR DEVAM'
Çalıştayda? konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala müsabakalar öncesinde, esnasında ve sonrasında eksikleri gidereceklerini kaydetti. Ala "Eğer yasalarda bir eksiklik varsa bunu düzelteceğiz. Bakın 12 bin 168 kişiye men tedbiri uygulanmış. Halen 3 bin 218 şahıs hakkında güvenlik tedbiri uygulanıyor. Bu rakamları sıfıra indirene kadar devam edeceğiz" diye konuştu.

TARAFTARA DEĞiL HOLiGANA KARŞIYIZ
Sporda Şiddetin Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı'nda Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da söz aldı. Kılıç "Sporda hiçbir davranış ve olay, camialara, şehirlere mal edilmemeli. Şiddeti ve olumsuzluğu yapan, sahaya, salona atlayan çok azınlık bir grup, yani holiganlar. Bizim normal taraftarlarla hiçbir mücadelemiz yok. Her taraftarın gönül verdiği renkler var. Tabii ki takımlarını destekleyecekler. Karşısında durduklarımız holiganlar. 'Takımımızı desteklememize engel oluyorsunuz' diyorlar. Ben bunu söyleyenden şüphe duyarım" dedi.

'DÜNYADA BENZERİ YOK'
Bakan Akif Çağatay Kılıç, spor programlarını şöyle eleştirdi "Dünyanın hiçbir yerinde bizimki gibi spor programları yok. Saatlerce sürüyor, kulüp yöneticileri, sporcular, teknik adamlar birbirine atıp tutuyor. Tartışma programına döndü. Bu olmaz. Spor basını kendisine çeki düzen vermeli. Bizim amacımız hep beraber keyif veren ve aynı zamanda değeri yüksek bir Türk spor camiasını dünyaya göstermek"


'SAHAYA ATLA YANIN ORADA İŞİ YOKTUR'
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç holiganlara sert sözlerle yüklendi. Kılıç "Holigan sahaya atlıyorsa, saha içindeki sporcu, hakem veya görevliye fiziki müdahalede bulunuyorsa kanundaki cezasını çekecek. Sahaya atlamak başlı başına yasak. İşin içine şiddet girince sadece sporda şiddet olarak bakamayız" dedi. Kılıç, kulüp yöneticilerinin de sorumluluk alıp birbirleri hakkında daha dikkatli konuşmaları gerektiğini belirtti.


'E-BİLETLE ŞANTAJCILAR STATLARA GİREMİYOR'
Bakan Akif Çağatay Kılıç, e-bilet uygulamasının da pozitif etkileri olduğunu söyledi. Kılıç "Elektronik bilet devreye girdikten sonra spordaki olumsuzluklar ciddi biçimde düştü. Elektronik bilet ile bilet parası vermeden birilerine şantaj yaparak maça girenler artık statlara yaklaşamıyor. Uygulamada eksiklikler var ama başardığımız şeyler de var. Yani daldaki meyveye ulaşmak için ağacı kesmeyeceğiz" diye konuştu.

'ÇANAKKALE'Yİ UNUTMAYIN'
BAKAN Akif Çağatay Kılıç, taraftarlara seslenirken Çanakkale Savaşı üzerinden değerli mesajlar verdi "Tüm taraftarlardan şunu rica ediyorum. Takımınızı sonuna kadar destekleyin. Renklerinizin sonuna kadar arkasında olun. Ancak şunu unutmayın ki; Çanakkale'de omuz omuza canlarını veren farklı takımların oyuncuları vardı. Onların uğruna can verdikleri ülkemizin ismini bu tip olaylarla andırmayın"

ORMAN'DAN ÇARPICI ÇAĞRI:?
1 YIL MEN ALANIN BAŞKANLIĞI DÜŞSÜN?
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Çalıştay'da ilginç bir fikri öne attı. Orman "Sporu geren yapılan açıklamalar yapıldığında, spor yöneticilerine gerekirse ömür boyu ceza verilsin. Futbolda 1 yıldan fazla ceza alanların kulüp başkanlığı, yöneticiliği düşsün" dedi. Orman sözlerini şöyle tamamladı: "Kendisini 'Büyük başkan', 'Büyük yönetici' diye tarih eden kitleler, iktidara gelmek için muhalefet adı altında onlara bilet ve taviz veriyorlar. Sporun kendisine baktığımızda bunlar çok azınlıkta kalmakta ama gerçeğe dönüştüğünde rahatsızlığı verenler bu kaynaktan besleniyor"

NE DEDİLER?

Hüsnü Güreli (TFF Başkan Vekili): E-bilet çok çok doğru bir uygulama. Bizim tasvip etmediğimiz, sahalarda görmek istemediğimiz, olayların doğmasına sebep olan taraftar kitlesini statlardan uzaklaştırdı. Zaman içinde iyi bir seyirci kitlesine ulaşmamızı sağladı. E-bilet sistemine paydaşlar olarak sahip çıkmalıyız.

Mehmet Baykan (Spor Genel Müdürü):
Sporda şiddetin önlenmesi konusunda tüm paydaşlar burada. Görüş alışverişlerinde bulunarak bu çalıştayda çözümü bulacağız.

Göksel Gümüşdağ (Kulüpler Birliği Başkanı):
Türk futbolunun bugünlere gelmesinde hepimizin payı var. Bu sorumluluğu istesek de istemesek de tarih bizim hesabımıza yazacak.
Hemen bir şeyler yapmazsak bu yükün altından korkarım ki kalkamayacağız. Ortada suç niteliğinde eylem varsa cezası da olmalı.

Yılmaz Akçil (Adalet Akademisi Başkanı):
Spor, dinamik, sosyal ve tüm dünyada etkili bir alan. Normal yargılama süreçleri belli hukuk kurallarına tabi. Bu sürecin sonunu beklemek, spor gibi dinamik işleyen bir alan için uygun değil. 56 federasyonun, 56 değişik disiplin talimatı var. Tüm federasyonlar aynı statüye tabi tutulmalı. Aynı suça aynı ceza verilmeli.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN