Web Sürümüne Geç

Dede ile torunun ortak noktası tenis

Dede ile torunun ortak noktası tenis
Cumartesi 16.01.2016 11:56

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, masa tenisinin dede ile torununun karşılıklı oynayabileceği bir spor dalı olduğunu belirterek, "Böyle başka bir spor branşı yok. Dedenle voleybol, basketbol, futbol oynayamazsın, güreş yapamazsın. Ama masa tenisini oynayabilirsin" dedi.

Oktay Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak bu sporu yaygınlaştırmak için halka açık masa tenisi organizasyonları, müesseseler ve veteranlar ligleri gibi organizasyonlar düzenlediklerini söyledi.

Türkiye'nin birçok ilinde halka açık masa tenisi organizasyonları gerçekleştirdiklerini belirten Çimen, "Ana caddelere masa tenisi masalarını kurduk, halka maç yaptırdık. Sokaklarda masa tenisi oynattık. Bu sayede önce masa tenisini tanıttık. Daha sonra talepler gelmeye başladı. İnsanlar bize, 'Çocuğumu bu spora nasıl başlatabilirim, nerede oynatabilirim?" gibi sorularla gelmeye başladı" dedi.

Değişik illerde düzenledikleri organizasyonlara o yerlerin valisinden emniyet müdürüne kamu yöneticilerinin destek verdiklerini ve gençleri yönlendirdiklerini vurgulayan Çimen, bunun yanı sıra bazı bakanların da etkinliklere katılarak masa tenisi oynamasının bu spor dalına olan ilginin artmasında rol oynadığını kaydetti.

"Sporcu sayısı uçmaya başladı"

"Masa tenisi oynanmayan köy kalmasın" gibi projeler hayata geçirdiklerini anlatan Oktay Çimen, "İl bazında ele alarak ilerleyince sporcu sayısı adeta uçmaya başladı. Şu anda federasyonumuza bağlı aktif olarak masa tenisi oynayıp müsabakalara katılan 40 bin sporcu var. Toplam lisanslı masa tenisi sporcusu daha önce 2 bin 500 iken, bu sayı 15 yıl içinde 107 bine ulaştı. Bu çok büyük bir rakam" diye konuştu.

Çimen, asıl amaçlarının bu spor dalını yaygınlaştırmanın yanında, performans da elde etmek olduğunu bildirdi.

Camianın bir idolü olması gerektiğine dikkati çeken Çimen, Akdeniz Oyunları şampiyonu olan Melek Hu'nun şu anda bu yolda ilerlediğini dile getirdi. Masa tenisi denildiği zaman insanların aklına Melek Hu'nun gelmeye başladığını söyleyen Çimen, "Böyle yıldızlar çıkartmadığımız sürece işimiz zor. Çünkü talep alabilmek için çocukların, gençlerin birilerini rol model olarak seçmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Baba oynarsa, çocuğu da oynar"

Müessese ligleri hakkında bilgi veren Çimen, bu lig kapsamında kamuda ve özel şirketlerde çalışanlara yönelik masa tenisi organizasyonları yapmaya başladıklarını anlattı. "Baba oynarsa çocuk da oynar" diyen Çimen, şöyle devam etti:

"Sporcu sayısını artırmada, bu durumdan da çok yararlandık. Bu ligler sayesinde hem kurumlar arasındaki iletişimi güçlendiriyoruz hem de insanların birbiriyle kaynaşmasını sağlıyoruz. Kurum çalışanları oynarken yanında çocuğunu da yanında getiriyor. Çocuğun spor salonuna gelmesi çok önemli. Baba ve anne gelirse, çocuk da geliyor. Masa tenisi branşının bir başka güzel tarafının ise dede ile torununun karşılıklı oynayabileceği bir spor dalı. Böyle başka bir spor branşı yok. Dedenle voleybol, basketbol, futbol oynayamazsın, güreş yapamazsın ama masa tenisini oynayabilirsin."

Masa tenisi sporunun bir diğer avantajının ise yer problemi yaşanmaması olduğunu vurgulayan Çimen, masa tenisi oynamak isteyen bir ailenin çok büyük bir tesise ihtiyaç duymadığını, bir odaya bile masa koyup oynayabileceğini söyledi.

Oktay Çimen, 2016 Rio Olimpiyatları'na son iki olimpiyatta olduğu gibi en az iki sporcuyla katılmak istediklerini sözlerine ekledi.
Etiketler Türkiye, Futbol, Ligler, Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN