Şampiyonluk naraları atılmasın

Pazartesi 01.03.2010 15:04

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, eksiklikleri görerek kendilerini değiştirmek ve yeni bir Trabzonspor yaratmak için çabaladıklarını söyledi.

Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Trabzonspor'un marka değerini yükseltmek ve uluslararası arenada yarışabilecek bir Trabzonspor'u hedeflediklerini söyleyerek göreve geldiklerini anımsatarak, ''Trabzonspor'un kuruluşundan bugüne emeği geçen herkes iyi işler yaptı. Bunu yaparken bugünün Trabzonspor'unu değerlendirerek geleceği planlamamız gerektiğini söylüyoruz. Yaklaşık 27 yıldır elde edilemeyen beklentileri biliyoruz. Bunu yaşamak isterken Trabzonspor'un kurumsal anlamda da eksikliklerinin olduğunu belirtiyoruz'' dedi.

Bugün gelinen noktada ellerindeki tabloyu yarıştırmak ve geleceği planlamaya çalıştırdıklarını ifade eden Güneş, ''Lig hedefinde ilk üç takım arasına girmek başarı olacak demiştik. Kupanın kazanılmasının Avrupa için bir yol olacağını söylemiştik. Bir bıkkınlık olduğu dönemden bu yana olumlu adımlar atıldığını söyleyebiliriz. Saha sonuçlarının yargılanması adına baktığımızda, uzun süreli hedefleri yaralıyor'' diye konuştu.

Önce takım olmak istediklerini anlatan Güneş, şöyle devam etti:

''Takım değerlerine sahip olmak istiyoruz. Birlikteliği kurmaya çalışıyoruz. Kavga etmek değil, uyumlu olmak ve sorun çözen olmak istiyoruz. Bunu kendimden başlayarak bütün kesimlerden istiyorum. Eksikleri görerek kendimizi değiştirmek ve yeni bir Trabzonspor yaratmak için çabalıyoruz. Oyuncularımdan memnunum. Başarı için buradalar. Takımı taşıyabileni tutacağımızı, iyi niyetli olmasına rağmen başarılı olamayacağını düşündüğümüz, yetenekli olmasına rağmen iyi niyetli olmayanları değiştirebileceğimizi söylemiştik zaten.''

Önce kendi ilkelerini ortaya koymaya çalışacaklarını ifade eden Güneş, ''Sonra bunları yarıştıracağız. 'Ben' yerine 'biz' demeyi öğreneceğiz. Şu ana kadar oyuncularımla ilgili olumsuz düşüncem yok. Zaman zaman hatalar yapılabilir. Şans veremediklerimiz var. Sezon sonunda kararlar vereceğiz, ancak şu anda böyle bir kararımız yok ve olamaz. Birlikte çalışıyoruz ve çalışacağız'' dedi.

HAKEM HATALARI

Güneş, hakem hatalarına girmek istemediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

''Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve son maçta da sıkıntılar oldu. Ancak gelen sorulara, yanlış kararların sonucu değiştirebileceği cevabını verdim. 'Penaltıydı, değildi' diyebiliriz ancak ben bunların üzerinde durmuyorum. Hakem kurulunda olan arkadaşlara da söyledim. Bu tür beyanatları vermeyeceğim. Parasal değerlerin bu kadar yükseldiği dönemde, futbolu güzelleştirmek için hata yapanların kendilerini düzeltmesi için çalışılması gerektiğini söyledim. Henüz 5. dakikada oyunu soğutma adına çaba gösteren oyuncu varsa buna engel olmak gerek. Hakemler buna engel olmalı. 'Oyun içindeki zamanı geçirmeye, tempoyu düşürmeye izin vermek hakemlikle bağdaşmaz' diye ifade kullandım, ancak bu biraz yanlış anlaşıldı.''

Antalyaspor maçında sadece saha kenarından (Allah kahretsin) diye bir ifade kullandığını ifade eden Güneş, ''Bundan dolayı ceza gelecekse itiraz etmeyiz. Benim yapmak istediğim hakemi yargılayarak, 'bize puan ver' anlayışı değil. Böyle bir algılama olduysa özür de dilerim. Yanlış yapılabilir, ama kasıtlı mı, değil mi diye bakmak gerek. Hakem formaya bakmadan, futbol oynamak isteyen oyuncunun önünü açmalı. Yıldızları değil oynamak isteyen oyuncuyu korumak gerek'' dedi.

''Cesur futbol oynamak, herkesin gurur duyacağı bir Trabzonspor ortaya çıkarmak istiyoruz demiştik'' diyen Güneş, ''Zaman zaman bu durumda ortaya çıkan eksiklikleri paylaşıyoruz zaten. Son maçta ilk yarıda durgun, ikinci yarıda daha istekli bir Trabzonspor vardı. Önceki maçlara oranla daha çok pozisyona girmemize rağmen sonuç alamadık. Son iki maçta 4 puan alsaydık, konumumuz farklı olurdu. Ancak bunları yapamadığımızda bakış açısının değişmemesini arzu ediyoruz'' ifadelerini kullandı.
Eleştirilerin tepkiye dönüşüp yaptıkları doğruları yıkmasını istemediğini belirten Güneş, ''Bütün maçları kazansak da, kaybetsek de hep ileriye yönelik, ilkeli, cesur bir takım olmak istediğimizi zaten söylemiştik. Bu bir süreçtir. Oyuncular zaman zaman kötü oynayabilir. İstikrar anlayışı olmayan futbolcu olabilir. Ancak onlarla ilgili bugün karar verilmez. Belli bir zamana ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz'' diye konuştu.

''YAP-BOZ TAHTASI YAPMAK İSTİYORUZ''

Sonuç ne olursa olsun yapmaları gerekenler olduğunu anlatan Güneş, ''Rakiplerimizin kaybettiği puanlar sonrasında kızıp da doğru yoldan çıkmak olmaz. 'Nasıl kaybettik' diyerek panik yapmak, 'bizden bir şey olmaz' mantığı doğru değil. Şansı kaçırmanın üzüntüsünü biz de, oyuncu da yaşıyor. Gayretlerimiz yeterli değildi. Yeterli olmayan kısmı değerlendireceğiz. Ana politikalarda yönlendirme yapılabilir, ancak tümüyle yıkmak doğru değil. Yap-boz tahtası yapmak istiyoruz. Bütün maçları kaybetsek de, kazansak da hep ileriye taşınabilen, ilkeli, cesur futbol oynayan takım oluşturmak istiyoruz. Bunu yapan oyuncular varsa değerlendireceğiz, yoksa gidecek.''

''ŞAMPİYONLUK NARALARI ATILMASIN''

Güneş, iki maç kazanıldığında şampiyonluk naraları atılmaması gerektiğini belirterek, ''Böyle bir beklenti içinde kimse olmasın. Şampiyonluk yarışını zamana yaymakta fayda var. Bu yıl şampiyonluk zor. Kimseyi kandırmayalım. Nasıl yukarı çıkabiliriz diye düşünüyoruz. Şampiyonluğa adapte olduğunuzda kendi gerçeğinizi göremiyorsunuz. Oyuncuların performansı iyi oldukça iyi sonuçlar alacağız. Sonucu zaten gelecektir. Bunlara takılmadan şampiyonluk lafını kullanmak istemiyoruz. Kupa şampiyonluğu şansı biraz daha fazladır, ligde ise azdır. Denizli kümede kalmak için uğraşıyor. Yarışın içindeyseniz yarışacaksınız. Beklentiye cevap veremeyince baskı oluşuyor. Bu baskıya henüz hazır değiliz'' dedi.
Teknik heyetle ilgili bu yıl için bir değişiklik düşünmediğini vurgulayan Güneş, gelecek yıl için şimdiden birşey söylemek istemediğini kaydetti.

OYUNCULARIN PERFORMANSI

Güneş, Teofilo'nun takıma büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek, ''Ülkeler arası uyum ve oyun anlayışı yönündeki uyumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Her geçen gün daha iyi olacağını düşünüyorum. Moral değerlerinde bir düşüş oldu, ancak şimdi bir toparlanma sürecinde. En kısa sürede katkıda bulunmaya başlayacaktır'' dedi.

Sezer'in performansından memnun olduğunu anlatan Güneş, Burak'ın fiziksel olarak tam hazır hale geldiğinde daha katkı sağlayacağını belirtti.

Ellerindeki yabancı oyuncu sayısının fazla olduğunu kaydeden Güneş, şunları söyledi:

''Kiralık olanlar var. Aynı mevkiye sıkışmış olan oyuncular var. Türk oyuncularda bir sıkıntı yok. Yabancı oyuncular konusunda da sezon sonunda bir kararımız olacak. Sakatlık sebebiyle hiç kullanamadığımız oyuncular var. Murat ve Zafer gibi. Bütün oyuncularımızı kullanmaya başladık. Performanslarına bağlı olarak nereye gittiğimize karar vereceğiz. Oynamak isteyen bir Trabzonspor olgusu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bursa'ya karşı da Büyükşehir'e karşı da aynı tempoyu ortaya koymaya çalıştık. Takımın iyi yolda olduğunu söyleyebilirim. Mesela Serkan'ı 6-7 maç oynattınız, sonra bir performans düşüklüğü yaşadı. Onun yerine koyacağınız oyuncu da onun kadar performans gösterebilmeli.''

Umut'un iyi oynadığını ve goller de attığını kaydeden Güneş, şöyle dedi:

''Kendisine yapılan eleştiriler kesildi. Şimdi bakıyorsunuz düşüş yaşadı. Böyle bir durumda Umut'tan vaz mı geçeceğiz? Tabi ki hayır. Düşüş devam ederse yerine başka oyuncu koyarsınız. Sonra tekrar şans verirsiniz. Düşüş devam ederse yeni oyuncu ararsınız. Bu süreç böyle devam eder. Zorluklar olduğunda kaçan değil, zorlukları aşmak için bir araya gelebilendir takım. Bunu yapamazsak büyüklükten bahsetmeyelim. Eksikleri gidermek için çalışacağız, çalışacağız. Geldiniz, kadroyu oluşturdunuz, tamam şampiyon olacağız diye bir şey yok. Oynadığımız oyunla rakip bizi eziyorsa o zaman çaresiziz. Ama böyle bir şey yok. Önümüzde kupa var, lig var. Oynayan oyuncular oynamadığında dışlanmış gibi algılanmasın. Herkes iyi olduğunda oynar.''

Kulüp olarak yönetimden başlayarak iftihar edilecek bir Trabzonspor ortaya çıkarmaya çalıştıklarını kaydeden Güneş, ''Altyapısıyla, Karadenizspor da dahil, üretken bir Trabzonspor oluşması gerek. Bunlar basit olaylar değil. Bir, iki veya üç yıl sürebilir. Türkiye'nin iftihar ettiği bir kulübüz. İyi bir takımız'' diye konuştu.

TRANSFERDE SAYISAL FAZLA OLMAYACAK

Güneş, transferin aynı zamanda kulüplerin maddi külfetini artırdığını ya da azalttığını kaydederek, ''Bunlar önemli konular. Trabzonspor ruhunu taşıyan oyuncuyu bulmak, kadroya katmak gerek. İyi oyuncu, ancak geldi, uyum sağlayamıyor. Bu durumda kalması değil, gitmesi faydalıysa buna da iyi karar vermek gerek. Bunlar yaşayarak görülüyor. Oyunsal değer olarak rakiplere ezilmeyeceğimizi gördük. Bir üste çıkmak için bu yıl transferimizin fazla olmayacağı ortada. Elimizdeki oyunculardan kalmak istemeyen veya parasal değere dönüştürebileceğimiz oyuncular olursa da bunları değerlendireceğiz'' dedi.
Güneş, Trabzonspor'un kendi değerlerini üretmesi ve bunu yıldıza dönüştürmesi gerektiğini ancak bunun için zamana ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN