Web Sürümüne Geç

Fenerbahçe maçı yorumu

Çarşamba 12.05.2010 14:44

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Fenerbahçe maçı öncesi bazı spekülasyonlar yapıldığını, ancak kendilerinin buna izin vermeyeceğini söyledi.

Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, futbolun güzeli ortaya koyma yarışı olduğunu bildiklerini belirterek, ''İstanbul'da da bunu yapmak istiyoruz. Yani bizim hedefimiz futboldur. Şanlıurfa'daki tabloyu İstanbul'da görmek istiyorum. İki takım taraftarının, dostluk içinde maçı izlemelerini bekliyorum'' dedi.

Maç öncesi çeşitli spekülasyonlar yapıldığını ifade eden Güneş, ''Bu spekülasyonlara izin vermek istemiyoruz. Bunların dışındayız. Hiçbir oyuncuma konuşma izni vermedim. Hiçbir oyuncumun Fenerbahçe ile ilgili yazısını gazetelerde görmek istemiyorum. Yönetimin haricinde bütün açıklamaları ben yapacağım'' diye konuştu.

Fenerbahçe maçında güzel futbol ortaya koyarak, 3 puan almak istediklerini anlatan Güneş, şöyle devam etti:

''Gücümüzü ve kalitemizi göstermek istiyoruz. Kazanırsak seviniriz, kaybedersek ise rakibi tebrik eder, üzülürüz. Ama bir futbol maçı oynadığımızı biliyoruz. Beklentimiz güzel futbol, 3 puandır. Onun haricinde Fenerbahçe'nin verdiği emeğe saygı duyuyorum. Aynı şekilde Bursaspor'a da saygı duyuyorum. İkisi de başarılıdır. Son maçta şampiyonluğu kaybeden takım da bana göre şampiyonluğu hak etmiştir. Çünkü sonuna kadar bu yarışı getirmiştir. Bir maçta bir yılın emeklerini heba etmesin. Biz o saygıyı göstereceğiz. Maç bittiği zaman iyi futbolumuzla alkışlanmak istiyoruz. Rakip kazanırsa biz rakibi alkışlamak istiyoruz.''

İŞTE KARADENİZ KAPLANLARI

TRABZONSPOR'UN FOS TRANSFERLERİ

TRABZONSPOR'UN EN İYİ KADROSU

TRABZON'UN UNUTULMAZ FORMALARI

''FENERBAHÇE İLE EBEDİ DOST, EZELİ REKABET VAR''

Güneş, Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında ebedi dost, ezeli rekabetin bulunduğunu kaydederek, ''Bu rekabet bu maçta da olacaktır. Şampiyonluğa oynadığımız dönemlerde daha çok Fenerbahçe ile çekiştiğimiz için onlarla rekabetimizin daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Bu maçta nasıl bir 11 çıkaracağıma karar vermedim. Sakat, yorgun ve düşünce olarak dağınık olan oyuncular var. Onları toparlayıp, en iyi 11 ile sahaya çıkacağız'' ifadelerini kullandı.

Şükrü Saraçoğlu'nun atmosferini bildiğini ifade eden Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''O statta mükemmel atmosfer oluyor. Mükemmel futbolumuzla kendimizi beğendirmek, alkışlanmak istiyoruz. Onları etkilemek istiyoruz. Onlar bizi kendi atmosferiyle etkilerken biz de onları oyunumuzla etkilemek istiyoruz. Sadece futbola motive olan bir Trabzonspor olacak. Çalışmalarımızı böyle yapacağız. Fenerbahçe ve Bursaspor'a başarılar diliyorum. Ligde 3 puan beklentisi dışında baskı olmayacaktır. Baskı olmadan futbol oynamayı düşünen bir takım olarak ne yaptığımızı göreceğiz.''

''GEÇMİŞİN BANA BİR KARI YOK''

Güneş, bir gazetecinin, hafta sonundaki maçı, 1995-96 sezonunda Fenerbahçe'ye yenildikleri 2-1'lik maçın bir rövanşı olarak görüyor musunuz, sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

''Ben hep söylüyorum, siz ısrarla soruyorsunuz. Değişime ayak uydurmak gerek. Değişmek için başkalarının değişmesini beklemeyelim. Başkalarının değiştiğinin farkında bile olamazsınız, kendiniz değişmezseniz. 1996'dan bu yana aynı soru soruluyor. Şanlıurfa'da oynanan maç da geride kaldı. Şimdi yine Fenerbahçe ile oynayacağız. O da geride kalacak. 2004-2005 sezonunda Cem Papila'nın yönettiği Fenerbahçe maçı da geride kalmıştı. Şampiyonluğu o maçta kaybetmiştik. Kulübü nasıl büyütürüz, oyuncu üretimimizi, transferi, ekonomiyi nasıl genişletiriz, bunu düşünmemiz gerek. 14 sene mi oldu? Geçmişin bana hiçbir karı yok. Bugünü yaşıyoruz, yarını planlıyoruz. Evde resimlere bakarız, anlatırız, çok hikayemiz var, ancak inanın çok işimiz var. Şimdi hikaye zamanı değil.''

ŞENER'İN AÇIKLAMALARI

Güneş, kulüp başkanı Sadri Şener'in Fenerbahçe maçında yapmış olduğu açıklamalar konusunda düşüncesinin sorulaması üzerine de, ''Başkanımız çalışmasıyla, heyecanıyla, yeteneğiyle başarılı. Benim onunla ilgili yorum yapmam saygısızlık olur. Ben kendi işimi yapıyorum. Bana karışmıyorlar. Diğer söylemler bizim dışımızda gelişiyor. Yanlış veya doğru olduğu kararını da veremem. Ben hedeflerimi zaten söyledim. Kupayı kaybetseydik bilmiyorum ne olacaktı. Bunu size sormayı planlıyordum. O gözle bakmaya çalışıyorum. Farklı gözler neler görür diye merak ediyorum. Benim adıma iş anlamında hiçbir değişiklik yok. Kazanmak, kaybetmek ayrıdır, iş yapmak ayrıdır'' ifadelerini kullandı.

Maçın sonucunun bir hedef olmadığını anlatan Güneş, ''Hayattır önemli olan. Alınan sonuçlardan etkilenme olacaktır tabi ki. Ama aldığımız kararlarla ilgili sapmalar olmayacaktır. Ekonomiyle ilgili değişiklikler olabilir. Bugün oynadığınız her maç 300 bin liralık bir gelir demek. Ligi 6. sırada bitirseydik 2 trilyon kaybımız olacaktı. Oyunculara da bunu söylüyorum. Para istemek için gayret göstermeniz gerek. İstemek kolay, almak zordur. Yazılar da bu yönde yazılmalı. Yoksa bize bir katkısı olmuyor'' dedi.

Güneş, transfer konusunda daha önce verdiği kararlar olduğunu ve bunda bir değişme olmadığını belirterek, ''Transfer konusunda en çok 4 en az 2 nokta transfer düşünüyoruz. 2 acil transfere ihtiyaç var. Daha sonra duruma göre de 3-4 transfer yapacağız. Bunlarla da transfer bitmeyecek'' diye konuştu.
Güneş, Dünya Kupası'nı yerinde izleyemeyeceğini kaydederek, ''Umarım Güney Kore başarılı olur. Türkiye bu kupada yok, onlardan iyi şeyler bekliyorum'' dedi.

YÖNETİMDEKİ AYRILIKLAR

Güneş, yönetim kurulu üyeleri arasındaki rahatsızlığı bilmediğini belirterek, şöyle devam etti:
''Öyle bir şey var mı, yok mu onu da bilmiyorum. Başta onu söyledim. Birliktelik olmalı. Her ortamda birliktelik olmalı. Basın arasında da olmalı. Her başkan değerlidir. Yaptığı yanlışta zarar görmüş olabilirim, ancak kendine göre doğruluğu vardır. Sonuç olarak Trabzonspor büyümeli. Hayrettin Bey (Hacısalihoğlu), bu kulübün Erol Taş'ı oldu. Fotoğrafta yoktu belki ama onun resmi bizdik. Bu işe göğüs gerenler düzlüğe çıktığında yıkılabilirler. Mahmut Aksu'nun da fotoğrafta olmadığı yazıldı. Fotoğraf, zaten sıkıntıyı çeken kişinindir. Ama yine de resimde olmadıkları için üzüldüm.''

''UMUT'A KAÇAN GOLLER YAKIŞMADI''

Güneş, Umut Bulut'un eksiğinin olduğunu ifade ederek, ''Takıma yararı da var. Aldığımız oyuncu Umut'u geçerse oynar. Geçemezse oynayamaz. Giden oyuncularla daha fazla konuştum. Bunun gizlisi yok, kaçırdığı goller kendisine yakışmadı. Gaziantepspor maçında beğenmedim. İyi oynamadığı için değil, az koştuğu için. Birini eleştirirken ona saldırı yapmayacağız. Hakan Şükür için de çok eleştiriler yapıldı. Milli Takım'da tek forvet oynattık, 'tek oynar mı' dediler. Sonra ikiliye döndük, 'ikili oynatılır mı' dendi. İnsanlar çocuğunu sever. Sevmediği yönünde eleştirirseniz, bu doğru olmaz'' diye konuştu.

Güneş, Teofilo'nun oyun tekniği olarak iyi olduğunu, ama gol atamadığını vurgulayarak, ''Kendisine de bunu söyledim. Doğru koşular yapıyor, doğru alışverişler yapıyor ama eksikleri var. Daha iyi olduğunda O oynayacaktır. Yanılmak istemeyiz ama yanılabiliriz de. Her takımda bu oluyor. Kayıp bir yıl bu sezon onun için. Kendisi de biliyor bunu'' dedi.

STADYUM KONUSU

Güneş, Trabzon'a bir stadyumun gerekli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Gücümüzü gösteri için değil, iş üretmek için kullanmak gerek. Stat için geçmiş hükümetler de söz vermiştir. Bugün yapılması için yöntemimizi daha etkileyici kullanmamız gerek. Siyasette şu ya da bu parti var diyemeyiz. Onlar da bizim kadar istiyorlar. En yetkilisine de söyledim. Haksızlık yaparak söylemedim. 'Erzurum'a ya da Kayseri'ye yapmayın, bize yapın' demiyoruz. 'Siz yapmazsanız görürsünüz' de demiyoruz. Stadyum istiyoruz. Şanlıurfa'ya 18 yılda yapıldı. Burada bir eksiklik var. Bir an evvel nasıl yapabiliriz, bunu konuşuyoruz. Herkese haykırıyoruz. 'Buraya yapılamaz' deyip, bizi inandırırsalar susarız.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN