"Kazanmaya hazırız"

Çarşamba 25.08.2010 19:23

Trabzonspor teknik direktörü Şenol Güneş, Liverpool karşısında kazanmaya ihtiyaçlarının bulunduğunu ve kazanmak için oynayacaklarını söyledi.

Güneş, Hüseyin Avni Aker Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında, Liverpool ile ikinci maçı sahalarında oynayacaklarını hatırlatarak, ''Bu aynı zamanda 34 yıl önce evimizde ağırladığımız Liverpool'u tekrar sahamızda ağırlayacağımız durumunu gösteriyor, bu da bizi mutlu ediyor''dedi.

Liverpool takımına öncelikle 'hoşgeldin' dediklerini ifade eden Güneş, ''Dünya devi olan takımın tekrar şehrimizde bulunması bizi mutlu etmiştir. Onları iyi bir şekilde ağırlamak, yönetimi, teknik heyeti, taraftarıyla onlara güzel bir misafirperverlik göstermek istiyoruz. Şehrimizinin, insanlarının sevecenliğini göstermek ama yarınki müsabakada da kazanmak istiyoruz'' diye konuştu.

İlk maçta 1-0 kaybettiklerini dile getiren Güneş, şöyle devam etti:

''1-0'lık kayıp bizim için dezavantaj. Ama kendi sahamızda şartlar ne olursa olsun tur atlamak için kazanmaya ihtiyacımız var. Kazanmak için oynayacağız. Bunun için iyi oynamak gerekiyor. Moralimiz ve iyi oynamak için bulunan bir ekibimiz var. Seyircimizin desteği ile yarın rakibimize üstün bir oyun ile maçı olumlu sonuçla bitirmek istiyoruz. İşimizin kolay olduğunu demek zor. Güçlü bir takımla oynayacağız. Ama Trabzonsporlu oyuncuların tarihi bir olayı hayata geçirebilmesi için böyle bir şansı değerlendirebileceklerini düşünüyorum. Bu maçı kazandığımızda tarihi bir olay yapacağımızı bildiğimiz için oyuncularımızın hiçbir şey düşünmeden sadece kazanmaya odaklı bir futbol oynayacağını söyleyebilirim.''

''KAZANMAYA HAZIRIZ''

Güneş, takım olarak kaleden başlayarak kazanma anlayışı içinde olacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti:
''Zaman zaman da hücumun yanı sıra kontrollü oyun da olabilir. Bu sabrı seyircinin de verip takımı oynatması gerekiyor. Tecrübeli bir takımla oynayacağız. Onlar da 1-0'ın avantajını kullanmak isteyecektir. Sabırsızlığımız olmayacak ama hücumda oyunculara büyük iş düşecek. Öndeki oyuncuların çok çalışması gerekiyor. Tüm takım olarak kazanmaya hazırız. Oyuncu olarak şu veya bu ayrımı yapmak istemiyorum. Belki oyun başında olmasa sonunda sonucu alacağız. Gol yemeden oyunu taşımak çok önemli. Bunu başarırsak sonuna kadar oyunu kovalayacağız.''

Lig ve UEFA maçlarını ayırmak istediklerini anlatan Güneş, ''Farklı bir maç oynayacağız. Fenerbahçe maçı da olsun Süper Kupa maçı da olsun biz oyun şablonunu sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. O bakımdan her geçen gün mesafe alıyoruz. Fenerbahçe maçında çok pozisyon bulduk az gol attık ama Liverpool da az pozisyon bulduk. Bu maçta çok pozisyon bulup rakibe pozisyon vermemek ve goller bulmak istiyoruz. Belki maç uzar belki penaltıya gelir, taktik bir maç olacaktır. Ben ve bütün arkadaşlarımın kafasında sadece yarınki maç var. Biz Liverpool'u yenip sonucunda tur atlamak istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Glowacki'nin sakatlığının olmasının üzüntü verici olduğunu ifade eden Güneş, bu futbolcunun yerine oynayan Giray'ın da geçen sezon iyi bir performans gösterdiğini ve aynı şekilde oynayacağına inandığını kaydetti.

34 YIL ÖNCEKİ MAÇ

Güneş, bir gazetecinin '1976-77 sezonunda da Liverpool ile yapılan maçta forma giymiştiniz. O günkü heyecanınızla, bugünkü maçın heyecanı nasıl?' şeklindeki sorusu üzerine ise şunları söyledi:
''O maçın üzerinden 35 yıl geçti. 35 yaşında bir futbolcu futbolu bırakıyor. Çok uzun bir zaman geçti. O zaman Horon otelde kalıyorduk. Maç için misafirlerim vardı. Kampta bilet bulmakta zorluk çekiyoruz. Oyuncu olduğum halde onlara vermek için normal bilet yerine 5 kombine bilet almıştım. Çok para vermiştim ama biletleri evde unutmuştum. Çünkü maça konsantre olmuştum. Oyuncuların hiçbir şey değil sadece maçı düşünmelerin istiyorum. Ben o zaman böyleydim, bugün de böyle. Benim aklımda sadece yarınki müsabakayı kazanarak tur atlamak var.''

O dönemdeki Liverpool maçının çok önemli olduğunu belirten Güneş, ''Trabzonspor yeni bir takımdı. O takımla Avrupa'ya açılıp oynamak ayrı bir heyecan ve sevgi oluşturuyordu. Akrenes maçı oynamıştık önemi yoktu. Liverpool maçı daha önemliydi. Trabzon, Türkiye'nin Avrupa'ya açılımıydı. Liverpool'a karşı bir sevgi oluşmuştu. Trabzon'da futbolseverlerin çoğunluğu Liverpoola sevgi ile bakıyor. Ama ben Manchester United'e karşı sevgim var. Aston Villa da bordo-mavi renkti. Onun konumu ne olursa olsun Liverpool'un yerini tutmaz. Bazı takımlar köklü takımdır. Oyuncular da bu turu geçmek için oynayacaklar. Aston Villa'yı nasıl elediysek onları da eleyebiliriz. Bu gücümüz var. Ama oyuncularıma da söylüyorum, olmazsa da canları sağolsun.''

EKSİK OYUNCULARI

Liverpool'un sezon öncesi 49 kişilik kadrosunu 30'a indirdiğin vurgulayan Güneş, ''Büyük kulüplerde bu gayet doğal. Oynayan oyuncuların çoğuna yakını milli takım oyuncuları. Bazılarının transfer olma durumu, sakatlık ve dinlenme durumları var. Oyun yapısı anlayışı performansı verimleri aynı. Biri oynamıyorsa diğeri oynuyor. Oynayan Babel, N'gog, Kayt var, hepsi iyi oyuncular. Belki de böyle eksik kadroyla oynama onların lehine. Rakibi zayıf görürsek hata yaparız. Oynayan oyuncular ondan aşağı değil. Eksiklikleri var diye olumsuz olarak bakmamak lazım. En güçlü şekilde en ciddi rakiple oynayarak sabırla başarılı olmak istiyoruz.''

Güneş, taraftarları sevdiğini, onların da kendilerini sevdiğini ifade ederek, ''İyi oyunumuza güvenerek beklentilerini bulamayınca farkında olmadan olumsuzluk oluyor. Bunu akılcı yaparsalar katkı olur. Sıkıştığımız anda desteğe morale ihtiyacımız var. Tribünlerde de bu desteği bekliyoruz. Trabzonsporlu oyuncuların böyle bir maçı değerlendirerek tarihe geçeceklerin bilincindeler. Liverpool maçında zafer kazanmak istiyoruz'' dedi.
Güneş, Umut Bulut'a Toulouse takımından gelen transfer önerisinden haberinin olmadığını da sözlerin ekledi.

ONUR'UN AÇIKLAMASI

Liverpool'un zor bir takım olduğunu belirten kaleci Onur ise, ''Ama biz de moralliyiz. Fenerbahçe maçından sona moralimiz bir kat daha arttı. Kazandığımız takdirde bizi nelerin beklediğinin farkındayız. Yarınki maç çok zor bir maç olacak ama izleyenler için keyif verecektir'' dedi.

Kendilerinin daha istekli olduğunu kaydeden Onur, ''Kendi evimizde seyircimiz önünde oynuyoruz. Bu da artı bir değer onun için elimizden gelenin en iyisini yapıp yarın turu atlayan bir skorla kapatmak istiyoruz'' diye konuştu.
İlk maçta elimizden geleni yaptıklarını kaydeden Onur, ''İlk maçta penaltı kurtardım kısmetmiş. Bu maça tamamen her şeyimle hazırım. Takım arkadaşlarım da hazır. Çünkü maçın önemini biliyoruz. Yarın çok farklı iyi bir Trabzonspor izleyecekler'' ifadelerini kullandı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN