Gladyatör konuşuyor

Cuma 24.09.2010 13:22

Trabzonspor'un sezon başında Polonya'nın Wisla Krakow takımından kadrosuna kattığı Arkadaiusz Glowacki, şampiyonluğa giden yolun her zaman dikenlerle dolu olduğunu belirterek, ''Ancak Trabzonspor Kulübü ve takımı, bu dikenli yollardan zafere yürüyüp gidecek imkanlara sahip'' dedi.

Sezona iyi başlamasına karşın, ligin 3. haftasında bir de gol attığı Fenerbahçe maçında saha zeminine takılarak sakatlanan savunma oyuncusu, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kendisinin de takımın da lige iyi bir başlangıç yaptığına dikkati çeken Glowacki, ''Büyük bir özgüvenle sezona başladık. Ama ardından talihsiz bir sakatlık yaşadım. Benim için üzücü bir durum ortaya çıktı. Şimdi toparlanmaya çalışıyorum. Neredeyse tamamen hazır hale geldim. Sakatlığın etkisi ortadan kalkmaya başladı. Bir an önce takıma dönebilmek için uğraşıyorum. Takımın bana ihtiyacı var. Üst üste zor maçlar önümüzde bulunuyor. Bu maçlarda gereken sorumluluğu almak için bir an önce düzelmem gerekiyor. Aklım fikrim toparlanıp iyileşmekte'' diye konuştu.

Sakatlandığında büyük bir yıkım yaşadığını anlatan Glowacki, şöyle devam etti:

''O anda bunun birkaç günde geçecek bir sakatlık olmadığını anladım. Son 2 sezonda böyle sakatlık yaşamamıştım. Çok zamansız olması beni derinden üzdü. Takıma çok faydalı olduğum, iyi oynamaya başladığım bir dönemde sakatlık geldi. Bu benim için bir yıkımdı. Ama takıma bir an önce dönmek için elimden geleni yapıyorum. Dönmek için varımı yoğumu ortaya koyuyorum. Buraya gelmemdeki tek amaç takıma sürekli olarak fayda sağlamaktı. Bu kesintinin az ve kısa zamanda atlatılması için elimden geleni yapıyorum. Kısa zaman sonra takımdaki yerimi alacağım.

Tribünde oturmak her futbolcu için altından kalkılması zor durum. Futbolcu olarak idman yapmaktaki ve çalışmaktaki tek amacınız, kendinizi hazır hale getirmek ve maçta görev almak. Tribünde bununla başa çıkmak zor. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Psikolojik olarak kendimi ayakta tutmaya çalışıyorum. Futbolcu maçla yeşil sahanın kokusuyla rengiyle beslenir. Bundan uzak durmak, ne kadar gayret ederseniz edin sizi olumsuz bir şekilde etkiler. Ama ben ayakta kaldım ve sahaya dönene kadar ayakta kalmaya devam edeceğim. Çünkü takımın bana çok ihtiyacı var. Döner dönmez elimden gelenin en iyisiyle oynamak zorundayım. O yüzden bununla başa çıkmayı beceriyorum.''

''ŞAMPİYONLUĞA GİDEN YOL"
Glowacki, şampiyonluğa giden yolun her zaman dikenlerle dolu olduğunu belirterek, ''Trabzonspor Kulübü ve takımı, bu dikenli yollardan zafere yürüyebilmek için imkana ve yeteneğe sahip. Biz özellikle lig yarışında her maçı tek tek düşünmeliyiz. Hep bir sonraki maça odaklanırsak bu baskı ve mücadelenin altından rahatlıkla kalkabiliriz. Oturmuş bir takımımız var. Oyuncular birbirleriyle epeydir bir arada oynuyorlar. Birçok takıma göre çok büyük avantajlarımız var. Her maçı kendi şartları içinde inceleyip hazırlanmamız gerekiyor. Bu yolda rahatlıkla ilerleyebiliriz'' dedi.

LIVERPOOL MAÇI
UEFA Avrupa Ligi'nde Liverpool ile ilk maçta iyi bir performans gösteren, ancak ikinci maçta sakatlığı nedeniyle görev alamayan Glowacki, güçlü bir takıma karşı iyi bir sınav verdiklerini belirterek, şunları anlattı:

''Zor bir rövanştı. 1-0'dan sonra uzatma ve penaltılara maçı taşısak, avantaj bizden yana olacaktı. Rakibin o baskıyı, direnci ve stresi kırma yapısı yoktu. Onların maça bizim kadar asılmadıkları ve önem vermedikleri yüz ifadelerinden okunuyordu. Onlar hiç ummadıkları anda gol bularak maçın akışını değiştirdiler. Pişmanlık ve utanç duyacak hiçbir durumumuz yok. Elimizden geleni yaptık. Saygıdeğer bir rakibe karşı oynanması gerektiği gibi oynadık. Bazı detaylar onların yanında oldu. Takım arkadaşlarımı maç içinde gösterdikleri mücadele ve dayanışma için tebrik ediyorum.''

GLADYATÖR LAKABI
Polonyalı oyuncu kendisine ''Gladyatör'' denmesine ilişkin ise ''Bu olumlu bir şey. Saha içindeki mücadeleci halim futbola başladığımdan beri böyleydi. Daha önce de böyle oynadım. Şimdi de böyle oynuyorum. Öncelikli hedefim rakip takımın gol atmasını engellemek. Dışarıya mücadeleci, savaşçı, aşırı agresif hal veriyorum. Bu yakıştırmalardan memnun oluyorum. Bunlar yapılıyorsa işimi iyi yaptığımı, insanların bundan memnun kaldıklarını gösteriyor. Bu yakıştırma yapanlara teşekkür ediyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon'da adaptasyon konusunda problem yaşamadığını vurgulayan Glowacki, ''Geldiğimden beri herkes iyi davranıyor. Birçok yardımsever, konuksever insanla karşılaştım. Hepsi bana evlerinin kapılarını açmak konusunda tereddüt etmiyorlar. Ne zaman yardım gerekse yakın çevreden yardım ediyorlar. İnsan ilişkilerinde sorun olmadı. Geldiğim günden beri güzellikler ve hoşluklarla karşılaştım ve öyle de devam ediyor. Burası sakin ve karmaşadan uzak bir yer. Burada huzur dolu hayatımız var, bunun için Trabzonlulara müteşekkiriz'' dedi.

Arkadaiusz Glowacki, Trabzonspor'un kendisi için son durak olup olmaması yönündeki bir soru üzerine de, ''Krakow'da oynadığım dönemde son durak olduğunu düşünüyordum. Ama kader beni Trabzonspor'a getirdi. O yüzden gelecek olarak da şimdiden bir şey söylemek doğru değil'' diye konuştu.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN