Gidenlere üzüldüm

Salı 28.06.2011

"Değişim, gelişim önemli bir adım. Ama doğru giden şeyi bozmak ne kadar doğru tartışılır" "Bana sorsan 'Selçuk, Egemen, Umut, Ceyhun gitmesin' derim. Şık olmadı, üzüntü vericiydi"

Yeni sezon öncesinde Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın mensuplarının karşısına çıkan Şenol Güneş, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Takımın mevcut durumunu değerlendiren usta hoca, birçok konuda şahsım da dahil, yönetim, oyuncular olarak yanlışların olduğunu belirtip, "Burada kimin değil neyin hatalı olduğunu ortaya koyarak çözüm arama düşüncem var. Ama bu konuda çok mesafe alamadık. Takım içinde bunu yaptığımı düşünüyorum ama bütününde bunu yapamadığımı, gücümün yetmediğini düşünüyorum. Birbirimize güvenerek yola çıktık. Ama şüphe ile yaşamak bizi rahatsız eder" dedi.

TÜRK OYUNCULAR GİTMESE...
Transferler yapıldığını, takımın eksi ve artılarının olduğunu belirten tecrübeli hoca, "Değişim, gelişim için bir adımdır ama doğru giden bir şeyi bozmak ne kadar doğru, o tartışılabilir. Transfer yapmak, gündem yaratmak önemlidir ama iş yapmak, başarılı olmak çok daha önemlidir. Bazen sessiz giderek, bazı sıkıntılara göğüs gererek başarıya gidebiliriz. Hem transferi iyi yapıp hem gündem yapıp başarılı olmak arzumdur. Ama elimizdeki Türk oyuncuları kaybetmeseydik bugün çok daha rahat sizinle konuşabilirdim ama olmadı" ifadesini kullandı.

Önümüzdeki süreçte sistem ve oyuncuların deneneceğini dile getiren Güneş, "Bu da bir süreç işi, erken de olabilir. Kısa sürede çalışmalara baktığımızda oyuncuların elektrik uyumları gayet iyi" yorumunu yaptı. Takımdan 8 oyuncunun ayrıldığını kaydeden Güneş, "Bunlar tabii üzüntü verici. Birlikte çalıştığımız, uzun süre uyum dönemini aştığına inandığımız bir grubun aramızdan ayrılması şık, doğru değil, üzüntü verici. Tekrar onu yerine koymamız gerekiyor" dedi. Oyuncuların gitme nedeninin ekonomik olduğunu vurgulayan Güneş, "Hiçbir Türk futbolcunun gitmesini istemezdim" diye konuştu.

ŞARTLAR BUNU GEREKTİRDİ
Takımdan fazla sayıda oyuncu gitmesinin doğru olmadığını ifade eden Güneş, "Doğru değil ama şartlar bunu getirdi. Gitmemesi için uğraşırsınız, hatayı şunda bunda aramayacaksın. Hatayı bende arayacaksın. Gittiğine göre ben sorumluyum. Bana sorsan 'Selçuk, Egemen, Umut, Ceyhun gitmesin' derim. Ama yönetim tarafı da var. Bu tarafına bakarak sahiplenme durumundayım. Alınanların hepsi iyi oyuncular. Türk oyuncular konusunda büyük kaybımız var. Direkt oynayanlar gitti, yerine yabancı oyuncu takviyesi yapıldı" şeklinde konuştu.

YİNE FAİR-PLAY ÇAĞRISI
Şenol Güneş, basın toplantısının ilk bölümünde yeni sezonla ilgili duygu ve dileklerini de açıkladı. Geçen yılki gibi güçlerini sonuna kadar kullanacaklarını ifade eden tecrübeli hoca, "Bu sezon da aynı duygu, düşüncelerle başlıyoruz. İyisiyle, kötüsüyle geçmiş geride kaldı. İlkeli, dürüst, fair-play ruhu içinde keyif veren ve alan bir takım olmak istiyoruz" diye konuştu.

ÇEKİŞMELİ BİR LİG OLACAK
Güneş, rakipler konusunda ise, ''Kendini eksik görenler geliştiriyor. Ama tam görenler yıkıyor. Görünen o ki Fenerbahçe az transfer yaptı ama iyi oyuncular aldı. Galatasaray, Beşiktaş da öyle. Gaziantepspor, Bursaspor, Eskişehirspor, Kayserispor, Trabzonspor'un da yer alacağı bir yarışın olacağını düşünüyorum. Çekişmeli bir lig olacak'' dedi.

Yabancı oyuncuların ayrılması konusuna bir şey diyemeyeceğini ifade eden Güneş "O, yönetimin ekonomik takdiri. Ama giden Türk sporcular için üzüldüğümü söyleyebilirim" dedi.

Hollanda'da hazırlık dönemi geçireceğiz. Hazırlık maçlarında dalgalanma olabilir.
Sistem ve oyuncular denenecek, yeni yapılanmanın temeli de kamp sırasında atılacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN