Web Sürümüne Geç

  "Karmakarışık bir lig oynuyoruz"

  29 Kasım 2011, Salı Güncelleme: 18:10

  Trabzonspor Kulüp Başkanı Sadri Şener, Lig TV'de katıldığı bir programda önemli açıklamalar yaptı ve taraftar sorularını yanıtladı.

  Lig TV'de katıldığı bir programda taraftarların sorularını yanıtlayan Şener, Beşiktaş'ı aldıkları galibiyetten dolayı tebrik ederek, ''Trabzon'da oynanan maçlarda derbilerin favorisi kesinlikle Trabzonspor'dur. Ama bu maç böyle olmadı. Şimdi İstanbul'da Beşiktaş'ı yenme mecburiyeti çıktı. Seyirci muhteşemdi, ancak hakem için aynı şeyi söyleyemem'' diye konuştu.

  Sadri Şener, karşılaşmada Beşiktaş lehine verilen kararların doğru olduğunu kaydederek, ''Ama bizim için Hilbert'e vermediği ikinci sarı kart ve verilmeyen gol tartışılır. Hakemleri çok gündeme atmak istemiyorum ama Yusuf Namoğlu bizim eski arkadaşımız. Bundan 3-5 hafta önce Galatasaray maçından sonra Trabzon bölgesi hakemi Abdullah Yılmaz'ı televizyondan uzun boylu eleştirmişti. Bizim maç için de aynı şeyi, eleştirmesini bekliyorum. Veya desin ki, hiçbir şey yapmadı'' ifadelerini kullandı.

  ''Futbol tatmin etmedi''
  Şener, siyah-beyazlı takım karşısında ortaya koydukları futbolun kendilerini tatmin etmediğini de söyleyerek, ''Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi'nde oynayan, ülkeyi temsil eden bir takım. Daha iyi oynaması lazım. Zannedersem en az 40 günde 10-11 maç yaptık. Ama bahane değil, bu olmaması lazım. Demek ki, biraz eksikliğimiz var veya mantalite eksikliğimiz var. Bu durumu Şenol hocanın düzelteceğine inanıyorum. Ama bu dünyanın sonu değil, futbolda böyle mağlubiyetler vardır. Önümüzde ligde uzun müddet, play-off'lar var, Şampiyonlar Ligi maçı var. O yüzden bu konuyu burada kesmeliyiz'' şeklinde konuştu.

  Beşiktaş'ın iyi bir savunma örneği ortaya koyarak Burak ile diğer oyuncuların bağlantısını kesmesiyle ''Trabzonspor'un durduğu'' şeklindeki taraftar görüşlerine ilişkin olarak ise Şener, şunları dile getirdi:

  ''Bu, teknik bir konu, beni aşıyor. Burak ileride yalnız kalıyor olabilir, birkaç kez kaleci ile karşı karşıya kaldı. Şans faktörü olabilir. Hakem son golü verse veya Hilbert'e ikinci sarı kattan kırmızı kartını gösterse, kimse bir şey demezdi. Sonuçlara göre konuşmanın doğru olmadığına inanıyorum. Inter maçında direkten dönen top 5 santimetre daha farklı gidip gol olsa, bugün başka bir şey konuşuyor olurduk. Derbi maçlarda iki takım da birbirini yenebilir ama hakemlerin yaptığı hataları da söylemek lazım.''

  ''Karman, çorman bir lig yaşıyoruz''
  Bu sezon ''dört büyükler''in kendi aralarında yaptıkları maçlarda taraftarların statlara girememesine ilişkin düşüncelerini de açıklayan Sadri Şener, ''Karman, çorman bir dönem yaşıyoruz. Kulüp başkanı olarak bu sene maç yapıyoruz, niye yapıyoruz tam da bilmiyorum. Şampiyon nasıl olunacak bu yıl, play-off var. Şampiyonlar Ligi'ne de gidiyoruz, karmakarışık duygular içinde bir lig oynuyoruz. Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım ve Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal bey bu kararla ilgili beni aradılar, 'uyarız' dedim ama bu senelik. O seyircinin hakkını engelleyemezsin. Bir anayasal haktır'' ifadelerini dile getirdi.

  Beşiktaş'ın golünü penaltıdan atan Quaresma'nın gol sonrası sevincine de tepki gösteren Şener, ''Beşiktaş'ın en pahalı oyuncusu Ouaresma'nın o yaptığı hareket, benim gençlik dönemimdeki Trabzonspor taraftarına yapılsaydı, saha kapanırdı. Tavsiyem sadece Trabzon'da değil, başka yerlerde de başka tip sevinse daha şık, güzel olur. Bu hareket eski Trabzonspor seyircisine olsaydı, o arka tribünün tümü sahadaydı. Maçın gözlemcisi de sahaya atılanı yazar, tahriki yazmaz'' dedi.

  Eski oyuncuları Egemen'in Trabzonspor'un gol değeri kazanmayan pozisyonunda kendini yere attığı yönündeki tartışmalar hakkında konuşmak istemediğini söyleyen Sadri Şener, ''Ben bizim takımda oynayan Egemen'i unuttum. Onun için cevap vermeyeyim. Benim düşündüğüm Egemen başkaymış. 'Profesyonel' kelimesini belki ben 60 yaşındayım, halen daha öğrenemedim. Trabzonspor, çok büyük bir camia, büyük bir kulüp. Egemenler gider, başkaları gider. Kendisine yaşantısında başarılar diliyorum'' diye konuştu.

  Burak'ın geleceği
  Golcü oyuncuları Burak Yılmaz'ın sözleşmesinde ''5 milyon Avro verilmesi halinde serbest kalır'' maddesinin yanında başka maddelerin de bulunduğunu kaydeden Şener, ''Burak, tanıdığım kadarıyla çok efendi, saygılı bir çocuk. Trabzon'a gelirken bana özel hayatını da anlattı. Evden çıkıyor, yemeğe gidiyor, antrenmana gidiyor. Sadece sahil yolunu kullanıyor, başka hayatı yok. Hafta sonu da İstanbul'a geliyor. Burak Türkiye'de bizim haricimizdeki takımlara gitti zaten. Giderse, aldığımız dönemdeki Burak olur. 'Gidersem rastgele bir Avrupa Kulübü'ne gitmem' diyen kaliteli bir çocuk'' ifadelerini kullandı.

  Başkan Şener, ''Şampiyonlar Ligi oynamanız daha önce belli olsaydı, Selçuk'u bırakır mıydınız?'' şeklinde bir soru üzerine, ''O gitmezdi tahmin ediyorum. Şampiyonlar Ligi bir futbolcunun vitrini, göz önünde oluyor'' yanıtını verdi.

  Galatasaraylı bir taraftarın ''Ya Selçuk'u geri alın, ya da bize Burak'ı verin'' ifadeleri üzerine de Şener, ''Burak'ı vermeyiz, Selçuk'u da hiçbir zaman almayız'' dedi.

  Sadri Şener, Selçuk'a kırgınlığının Egemen'den daha fazla olduğunu da dile getirdi.

  Şener, yabancı oyuncular konusunda Brozek kardeşlerin tam yerine oturmadığını, ancak diğerlerin iyi transferler olduğunu kaydetti.

  ''17 kulüp imzaladı, 'ben imzalamamam' demek olmazdı''
  Şener, ''Şike ve teşvik primiyle ilgili cezaların azaltılması için yeni yasa önerisine imza attığınız için pişmanlık duyuyor musunuz?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

  ''Eski yasada 50-60 senelik hapisler var. İnsanın ömrü yetmez zaten. 100 yaşına kadar yaşayacak halin yok. Bildiğim kadarıyla eski yasa, ceza hukuk ilkelerine tam uyum sağlamayan yasa tipi dediler. 17 kulüp imzaladı, 'ben imzalamam' demek olmazdı. İnsanın 4 sene yatması ile 40 sene yatmasının arasında çok fark olduğunu zannetmiyorum. Daha sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı.''

  Sadri Şener, Akyazı'da yapılacak stadın 42 bin kişilik olacağını da kaydederek, ''Başbakanın büyük katkısı var hakikaten. Net emirler vermese, o stadın yapılacağı yoktu. Şimdi stat dolgusu yapılıyor. Türkiye'de olmayan bir stat. Kamp yerimizi de oraya taşıyacağız. Stat, ihalesinden sonra 2 yılda biter diye düşünüyoruz. Hüseyin Avni Aker'i yıkıp, yeniden yapmayı düşünmüyoruz'' şeklinde konuştu.

  Şükrü Saracoğlu Stadı'na gidecek mi?
  Fenerbahçe ile ligin 16'ncı haftasında İstanbul'da oynayacakları maça gidip gitmeyeceği yönündeki bir soruya Şener, ''Bilmiyorum. 'Gelsek olur mu, olmaz mı?' diye soracağız. Çok hoş olmayan hadiselerin cereyan ettiği bir yıl. Kulüp olarak karşı tarafı da zor durumda bırakmayı istemeyiz'' ifadelerini kullandı.

  Türk futbolunun geleceğine ilişkin düşüncelerini açıklayan Şener, ''Bu sene başından geçen bir daha olmaz inşallah Türk futbolunda. Seyircisiz bir yıl. Ben de kulüp başkanı olarak zevk almıyorum. Ama Türk futbolunun sağlıklı, sistemli noktaya oturacağına inancım tam'' dedi.

  Başkan Şener, Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike ve teşvik iddiaları soruşturmasına yönelik kararının sezon sonunu bulacağını, bunun da mayıs ayı ortalarına geldiğini kaydetti.

  Lille maçı
  UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fransa'nın Lille takımıyla yapacakları maçı başka bir ruhla oynayacaklarını anlatan Şener, ''Böyle bir imkan elimize geldi. İyi bir sonuç ile üst tura geçerek, inşallah buraya tur ile döneceğiz'' diye konuştu.

  Lille'i yenip turu geçmeleri halinde dahi gazetelerde Galatasaray-Fenerbahçe maçının olacağını savunan Şener, çünkü derbi maçın Futbol Federasyonu tarafından aynı güne konulduğunu da sözlerine ekledi.  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN