"Önümüze bakmak yok"

"Önümüze bakmak yok"
Cumartesi 05.05.2012 15:47

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, ''Futbolcularım, bu tip maçlarda yenildikten sonra 'futbol bu olur, önümüze bakacağız' diye demeç veriyorlar. Şimdi onu yasakladık. Önümüze bakmak yok'' dedi.

Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Emin Kahraman'ın yeni iş yerinin açılışına katılan Şener, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fenerbahçe ile yarın yapacakları maça ilişkin düşüncelerini açıklayan Sadri Şener, ''Derbi, klasikliğin dışına çıkan bir maç. Türkiye'de son bir yıldır olan gerilimin içinde olduğu için bu maç biraz daha önem kazanıyor. Benim taraftarlardan, herkesten ricam, hiçbir taşkınlığa mahal vermeden, efendi efendi maçı seyretmeleri. Çok da iyi bir sonuç almak istiyoruz. Taraftarlarımızın, takımlarını devamlı, Şenol hocanın dediği gibi nefesleri bitinceye kadar desteklemelerini, gerginliği artıracak herhangi bir hareketlerde bulunmamalarını temenni ediyoruz'' diye konuştu.

Bu sezon 2 maç ceza aldıklarını ve bu cezaların Trabzonspor Kulübü'ne zararının 3 milyon lira olduğunu anlatan Şener, ''Ama bu halkı ilgilendirmiyor. Kimseyi ilgilendirmiyor. Ama yapacak bir şey yok. İnşallah bu maçta öyle bir sıkıntı yaşamayız. Ligi 3'üncü bitirirsek, 3 milyon lira daha fazla para alacağız. Kendimiz için oynayacağız, Avrupa kupası açısından bu maç önemli. Ligi 3'üncü bitirdin mi, UEFA'ya katılıyorsunuz. UEFA'ya katılırsak gelir kapısı olacak, tekrar şehre bir aktivite getirecek, o bakımdan önemsiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Başkan Şener, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada, ''Fenerbahçe'ye yenilirsek dünyanın sonu gibi bir şey olur'' şeklindeki ifadesinin yanlış anlaşıldığını da vurgulayarak, ''Ben onu kendi futbolcularımı motive etmek için söyledim. Futbolcularım, bu tip maçlarda yenildikten sonra 'futbol bu olur, önümüze bakacağız' diye demeç veriyorlar. Şimdi onu yasakladık. Önümüze bakmak yok. Çünkü son maç. Dünyanın sonu olur, ona benzer bir şey olur. Motive etmek açısından söyledik. Yoksa dünya devam ediyor tabii ki'' şeklinde konuştu.

''Türkiye'yi mi yasaklar, Fenerbahçe'yi mi?''

Galatasaray ve Bursaspor ile birlikte 58. maddenin değişikliğinin iptaline ilişkin Tahkim Kurulu'na başvuruda bulunduklarını, ancak bunun reddedildiğini anımsatan Sadri Şener, şöyle devam etti:

''Şimdi bunun UEFA ayağı kaldı. Aynı müracaatı UEFA'ya da yapacağız. Alınacak kararın ardından UEFA'nın Türkiye için vereceği kararı bekleyeceğiz. 11 Mayıs'ta bildiğim kadarıyla Avrupa'ya gidecek kulüpler. UEFA'ya temiziz, falan onu bildirecek. UEFA da ondan sonra cevap verecek. UEFA Türkiye'yi mi yasaklar, Fenerbahçe'yi mi yasaklar onu bilemiyoruz. Türkiye'yi yasaklarsa o çok kötü olur. Avrupa'ya kampa dahi gidemeyiz. Gitsek dahi oynayacak takım, hakem bulamayız. O açıdan UEFA'nın kararını bekliyoruz. UEFA'nın elinde iddianame ve Etik Kurul'un iki raporu var. Hepsini kendi tercüme ettiriyor. UEFA, ciddi bir kuruluş. Umarım bu yanlıştan dönerler. Infantino'ya mektup yazdık, o da mektup ile cevap verdi. 'Federasyonun vereceği karardan sonra bunu analiz ederiz' dedi. Yazdığı mektubun içeriği bu. 19 Mayıs'ta zaten Şampiyonlar Ligi finaline davetliyim. Bu sene Şampiyonlar Ligi'ne katılan 32 takımın başkanlarını davet ettiler. Orada hem Platini, hem Infantino ile görüşeceğiz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 Mayıs'ta Trabzon'a geleceğini söyleyen Şener, ''Sayın Başbakan ile bu konularda da görüşme imkanımız olursa görüşeceğim. Randevu verirse, 58. maddeyi de stat konusunu da söylerim'' ifadelerini kullandı.

''Yaz sonu gibi karar aşaması, gidişat onu gösteriyor''

Başkan Şener, ''Futbolda şike'' davasında mahkemenin, kendisinin de aralarında bulunduğu bütün tutuksuz sanıkların bir sonraki duruşmaya getirilmesine karar vermesine ilişkin olarak ise şunları dile getirdi:

''Bazıları 'zorla getirecek mahkeme' falan diyor, öyle değil. Mahkemelerde usul, hakim davetiye gönderdikten sonra gitmezsen ifadeye, öyle bir durum olur. 29'unda bütün sanıkları istiyor, seyirci de alınmayacak. Çapraz soru sorulacak. Soracak olan olursa soracak. Bizim de sorma hakkımız var. Ondan sonra yaz sonu gibi karar aşaması, gidişat onu gösteriyor.''

Sadri Şener, eski Galatasaray Başkanı Ali Uras'ın vefat etmesi nedeniyle tüm Galatasaray camiasına başsağlığı dileklerini de iletti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN