Güneş fırtına kopardı

Güneş fırtına kopardı
Cuma 18.05.2012

Trabzonspor'un teknik patronu sağlık ve enerjiden bahsetti, 'bırakıyor mu?' paniği yaşandı. Güneş, başkan Şener ile bazen fikir ayrılığı yaşadıklarını ancak saygıda kusur etmediğini söyledi

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'in kulübün internet sitesinde yayınlanan açıklaması camiada geniş yankı uyandırdı.
Sezonun değerlendirmesini yaparak başladığı açıklamasında merak edilen pekçok konuya değinen, taraftara tavsiyelerde bulunan ve konuşmasının bir bölümü veda sinyali olarak algılanan tecrübeli teknik adam, şunları söyledi: "Trabzonspor bu sezon birçok kategoride en fazla müsabaka oynayan takımların başında geliyor. Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, Spor Toto Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve milli maçlar düşünüldüğünde oyuncularımızın nasıl yoğun bir dönem geçirdikleri açıkça görülüyor.

HEDEFE ULAŞAMADIK
Bu süreçte ülkemizi Avrupa'da başarıyla temsil ettiğimizi düşünüyoruz. Ligde ve kupada ise maalesef hedeflerimize ulaşamadık. Yine de sebepleri ne olursa olsun Trabzonspor'un daha güzel futbol oynayarak, iyi sonuçlar alması gerekliydi. Ancak maalesef bunu başaramadık, bu nedenle de üzgünüz.
Bordo-mavili formanın başarısı için ter döken oyuncuların bugün dünden daha fazla sevgiye ve desteğe ihtiyaçları var. Bugün onları sahiplenme günüdür. Trabzonspor, büyük taraftarını temsil eden bir kulüptür. Kentimizin, takımımızın sembolü, camiamızın geleceği değerli taraftarlarımızdır.
O nedenle şiddete başvurmadan, doğru davranışlar sunarak, fair-play anlayışı çerçevesinde davranmalı, diğer takımlara örnek tavırlar sergilemeliyiz.
Birlikteliğimizi tam anlamıyla sergilemeli, kişisel hesap yapmadan kulübümüzü kucaklamalı, içimizdeki yanlışlara izin vermemeliyiz.
Makul, ilkeli ve prensipli olmalıyız. Kendi gerçeğimizle yüzleşerek, özeleştirimizi yapmalıyız. Daha iyi bir Trabzonspor için şu dönemde yaşananlardan dersler çıkarılması gerekiyor. Saha içinde de, saha dışında da sonuçta ne olursa olsun sağduyulu davranmalıyız.
Haklı iken haksız duruma düşmemeliyiz. Bugüne kadar sevgisini, desteğini esirgemeyen değerli taraftarlarımızın bundan sonra da bu desteği arttırarak devam ettirmesini arzu ediyorum. Elbette üzgünüz, kızgınız, moralimiz bozuldu. İstemediğimiz durumlar ortaya çıktı ama bugün daha fazla ilgiye, desteğe ve sevgiye ihtiyaç var.

ORMAN YANAR!
Bugün sahiplenme günüdür. Hiç bir zaman Trabzonspor'u temsil ettiğimizi unutmayalım. Ne yazık ki şu anda birlikteliğimizi tam anlamıyla sağlayabilmiş değiliz. Kişisel hesapları kulüp ve takım üzerinden görme alışkanlığından herkes vazgeçmeli. Böyle davranırsak ağacı değil, ormanı yakarız. Mevcut düşünce yapısını mutlaka değiştirmeliyiz. Zira insanı ayakta tutan temel unsur kas ve iskelet sistemi değil, ilke ve prensipleridir.
Adaletin olmadığı yerde herkes suçlu sayılabilir. Kişisel olaylarda toplumu harekete geçiren en önemli faktörlerden birinin tahrik olduğu unutulmamalıdır.

ÖZ ELEŞTİRİ ŞART
Maalesef ülkemizde sorunlar irdelenmiyor. Temeline inilmeyince de şiddet körükleniyor. Şiddetin sonuçlarını konuşuyoruz ama sebeplerini tartışıp çözüme kavuşturulması için çalışmıyoruz. Kulüp olarak hakkımızı demokratik yöntemlerle ve hukuksal çerçevede aramalıyız. Mutlaka kendi gerçeğimizle yüzleşeceğiz. Öz eleştirimizi yapacağız. Çünkü hepimiz daha iyi bir Trabzonspor istiyoruz. Taraftarlarımızdan sebepleri ne olursa olsun sağduyulu ve doğru işler yapmalarını bekliyorum. Bazı çevrelerin bilinçli olarak taraftarlarımızın üzerine geldiklerini biliyoruz. Sadece futbolda değil, her alanda kentimizi kötülemek isteyenlere izin vermeyelim. Her ortamda Trabzon'a ve Trabzonspor'a sahip çıkalım.

BAŞKANA SAYGILIYIM
Başkanımız Sadri Şener, Trabzonspor'un başarısı için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Her şeyini Trabzonspor'a veren başkanımıza saygım, sevgim ve desteğim dün de vardı bugün de var, olmaya devam ediyor, yarın da aynısı olacak. Aramızda hiçbir zaman sorun olmaz. Futbol kulüplerinde başkanın yeri ayrı teknik adamın yeri ayrıdır. Trabzonspor'un daha iyiye taşınması adına fikir ayrılığımız olabilir ama son sözü yönetimimiz ve başkanımız söyler. Yönetim kurulumuz teknik heyetin üzerindedir. Başkanın konuşması da çalışması da daha iyi bir Trabzonspor içindir.

ELEŞTİRİYE AÇIK
Trabzonspor için bana yöneltilen eleştirilere saygı duyuyorum. Çalışma düzeni içerisinde hiçbir zaman herhangi bir yetki beklentim olmadı, olmaz da. Bunu söylerken, elbette etkili olmak, düşüncelerimi hayata geçirmek isterim. Trabzonspor için daha iyi olması adına benim içinde ya da dışında olmam da önemli değil. Bugün ben varım, yarın başka biri olabilir. İlkeleri ve uygulamaları kulüp adına doğru koyamadığımızda sorunlar olabilir. Hiç kimse sürekli görevde kalamaz. Değişikliklerle de kurumlar çökmez. Hatta belki daha iyi olur ve bunun için değişimler yapılır. Sorunlar vardır. Hepsi çözülür. Yeter ki arada iyi niyet, samimiyet, güven, işin üstesinden gelebilecek enerji ve sağlık olsun. Ben şu anda, kendi adıma o enerjiyi ve sağlığı taşıdığımı hissetmiyorum. Bu durumumun hiç kimseyle de ilgisi yok...

Etiketler Trabzonspor, PFDK
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN