Web Sürümüne Geç

  "Kin ve intikam duyguları yarar getirmez"

  "Kin ve intikam duyguları yarar getirmez"
  06 Eylül 2012, Perşembe Güncelleme: 17:05

  Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, basında pes ettiği ve takımdan ayrılacağı yönündeki haberlere ilişkin olarak, ''Benim ağzımdan böyle bir söylem yok. Yazan arkadaşa sormak lazım. Benim hayatımda pes etmek diye bir şey yok. Teslimiyet olmaz, tam tersine savaşırım. Ben daha kötü günleri aştığım için öyle bir şey düşünmüyorum, söylemedim de'' dedi.

  Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak Afyonkarahisar'da mühimmat deposundaki patlama sonucu şehit olan askerler ile dün hayatını kaybeden Eskişehirsporlu Ediz Bahtiyaroğlu için Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

  Kamuoyunda yapılan spekülasyonlara yanıt veren Güneş, ''UEFA Avrupa Ligi'nden elenmek bizim için çok üzüntü verici bir olay. 2 maçta da rakipten üstün olmamız gerekirdi, öyle de göründük ama baktığınızda elenen bir takım olduk. Bu bizim için kabul edilebilir bir olay değil. Aynı zamanda 3 lig maçında 4 puan da başarı hanesine yazılamaz'' diye konuştu.

  Sonuç ve oyun olarak kamuoyunda umutsuzluk yarattıklarını gördüğünü anlatan Güneş, şöyle devam etti.

  ''Tüm bunları başka bir mazeretle kapatmak doğru değil. Bunun sorumlusu benim zaten. Eveleyip gevelemeyip bunun üzerinden spekülasyon yapmayı doğru bulmuyorum. Yeterli olmayan oyunumuz sonuca yansımıştır. Tempolu ve daha hızlı oynayan bir takım olarak bunu sahaya yansıtamadık. Beklentiye cevap verememenin baskı ve güvensizliği arkasından getirdiğini düşünüyorum. Geçmiş dönemlere sığınarak bu maçlara mazeret üretmek doğru değil, çünkü bu maçlara hangi kadro ile çıksak, daha iyisini yapmalıydık. Üzgün ve kızgın olduğum tarafta bu zaten. Ne olursa olsun bu kadro bu maçları almalıydı, onu sağlayamadık. Bu dönemlerde Giray, Olcan, Volkan ve dün itibariyle de Soner'in sakatlığı oldu. Üçüncü kaleci durumundaki Zeki de sakat. Milli oyuncular nedeniyle de eksik kadro ile hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.''

  ''Transferden olumsuz etkilendik''
  Güneş, dün itibariyle transfer süresinin sona erdiğini belirterek, ''Bu konuda oldukça olumsuz etkilenen bir takımız. Transfer karmaşasından gidecek diye düşündüğümüz oyuncuların kalması gibi oyuncuların kafasının sahada ve futbolda olmadığı dönemi bitirmiş olduk. Bundan sonra oyuncular, hem sahada hem futbolda olacak diye düşünüyorum. Sayısal olarak fazlamız var. Antrenmanda performanslarını göreceğiz, herkes profesyonel olarak görevini yapacaktır'' dedi.

  Performansın beklenenin beklentilerinin altında olmasının güvensizliği arttırdığını kaydeden Güneş, şunları söyledi: ''Bunun için analiz yapıyoruz. Neler yapabileceklerimizi araştırıyoruz. Sorunu olduğu gibi kabul edip de şikayet etmek yerine çözümü nasıl üretebileceğimizi birlikte düşünüyoruz. Ben hem kendimi hem takımımı motive etmek durumundayım. Paylaşma ve dayanışma konusunda sadece takım içinde değil, şehir içinde de bir sıkıntı olduğunu görüyorum. Bunu saha sonuçlarıyla ilgili olumsuzluğa çevirirsek sadece bugünü değil, yarını da kaybederiz. Eleştiriler tabi ki olacaktır ama bunun üzerinden spekülasyon yaparak daha kötüsünü arzu etmenin Trabzonspor'a yararı olmaz.''

  ''Başkan ve teknik heyet arasında sorun yok''
  Şenol Güneş, kamuoyunda saha sonuçları üzerinden hoca ve yönetim arasında bir spekülasyon havasının hissettiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

  ''Bunu doğru bulmuyorum. Bugünkü saha sonuçlarının yönetim ile ilgisi yok, benimle ilgisi var. Ama benim üzerimden yönetime vurmak isteyenler başka yol denesin. Bu sağlıklı bir yol değil. Başkanın ve yönetimin yeri bellidir. Bizim ne iş yaptığımız bellidir. Bu tip ilkesizlik ve prensipsizlik Trabzonspor'a saha sonuçlarından daha fazla zarar verir. Oyuncuyu tabi ki eleştireceğim, hatalarını söyleyeceğim ama bütün suçu oyunculara ve yönetime attığınız zaman bizim varlığımızın bir sebebi kalmaz. Benim ağzımdan oyuncuyu hedef göstermek veya yönetimi suçlamak anlayışı ile kimse davranmasın.''

  Kulüp Başkanı ve teknik heyet arasında sorun olmadığını söyleyen Güneş, ''Düşünce farklılıklarımız olmuştur, transferde olmuştur, kulübün yapısıyla ilgili olmuştur. Bu sadece bizim başkanla değil, herkesle her yöneticiyle olmuştur. Oyuncularla da olmuştur, oynatmadığımız oyuncunun benimle düşüncesi aynı mıdır? Ama bunu bir kavga unsuru olarak göstermek doğru değil. Herkes tartışılır, eleştirilir. Ben de eleştiriliyorum. Ama bunun üzerinden bir saygısızlık yapmak ne size ne bana ne Trabzonluluğa ne de insanlığa yakışır. Doğru bir şey değildir. Benim düşüncem bu ama böyle yapmak isteyenler böyle devam edebilirler'' şeklinde konuştu.

  Güneş, Sivasspor maçının Trabzonspor için yeni bir dönem olacağını düşündüğünü kaydederek, ''Oyun anlayışımızdaki tempo ve hızımızdaki düşüklüğün daha yukarılara çıktığında daha etkili olacağımızı düşünüyorum. Duruşumuzla konuşmalarımızla davranışımızla oyuncularımıza sahip çıkarsak onların çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Benim ve yönetim üzerinden spekülasyon yapılacağına oyunculara onlara sahip çıktığı hissinin verilmesinde fayda var. Onların burada sıcak ve huzurlu ortamda oynamaları çok önemli. Bunu ben de dahil yaparsak oyuncuların çok daha iyi işler yapacağını düşünüyorum. Kin ve intikam duyguları hiç kimseye yarar getirmez, camiaya hiç getirmez'' dedi.

  3 Temmuz sürecinin Trabzonspor'a çok zarar verdiğini ifade eden Güneş, şöyle devam etti: ''Buna bağlı olarak Şampiyonlar Ligi'ne gittiğimizde transfer politikamızdaki bazı değişikliklerin kulübe olumsuz yansıdığını görüyoruz. Elimizde olan yabancı oyuncular konusunda fazla değişiklik yapamadık. Sayının fazla olması hem kendilerini hem bizi rahatsız ediyor. Bugünkü sonuçlara hiç mazeret bulmak istemem. Kendime de bunu yakıştırmam. Bu sonuçları değiştirebilecek adım atmak için buradayız. Trabzonsporluları sevindirmek, gururlandırmak istiyorum. Bunun için yepyeni bir anlayışla Trabzonspor yoluna devam etmeli. Çözüm üretmemiz gereken dönemde hesap görme dönemine girilirse geçmişteki sıkıntılar ortaya çıkar.''

  Güneş, basında pes ettiği ve takımdan ayrılacağı yönündeki haberlere ilişkin olarak, ''Benim ağzımdan pes ettim, bırakıp gideceğim diye bir söylem yok. Bunu yazan arkadaşa sormak lazım. Benim hayatımda pes etmek diye bir şey yok. Teslimiyet olmaz, tam tersine savaşırım. Ben daha kötü günleri aştığım için öyle bir şey düşünmüyorum. Ama geçen sezonun bitimiyle ilgili söylüyorsa ona bir şey diyemem. Ama yönetimle ilgili pes ettim, bu işi yapamam diye bir şey olsa bunu çıkar söylerim'' diye konuştu.

  Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, takımda 12 yabancı futbolcu bulunmasına ilişkin olarak, kendisinin de 12 yabancıya karşı olduğunu ancak bunu bir sorun olarak göstermek yerine çözüm üretmeleri gerektiğini söyledi.

  Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında hangi koşulda olursa olsun işine 4 elle sarıldığını belirterek, ''Beni üzen tek şey saha sonuçlarıdır, onun dışında beni üzen bir şey olmaz. Bir de Trabzonspor'un geleceği ile ilgili planlamadır. Benim burada varlığım olsa da olmasa da aynı şekilde. Gelecekte Trabzonspor'un marka değerinin büyük, Trabzonspor'un dünya çapında bir takım olmasından, ekonomik gücünün iyi, yarışan takım olmasından uzak kalması halinde ben bunlardan etkilenirim. Benim beklentim takımın daha iyi oynaması, Trabzonspor'a yakışan futbol oynaması. Mesela Gaziantepspor maçında iyi oynamadık. Biz oyunumuzun altında kalınca bundan etkileniyorum. Ama çalışmamla ilgili sorun yok. Ben işimi yine iyi yaparım'' dedi.

  Bu sezon özellikle gidecek ve kalacak oyuncular konusunda işin içine kendisinin de çok katıldığını söyleyen Güneş, ''6 artı 2 kuralı olduğu müddetçe bazı arkadaşların kadroya giremeyeceğini, bunun iyi ya da kötü oyunculukla ilgili olmadığını futbolcularla paylaştım. Gidecek ve kalacak oyuncular konusunda çok sağlıklı bir dönüşüm yaptığımız söylenemez. Şu anda 12 yabancımız var. Aslında bir yabancı sorunumuz var. Bunu aşmamız lazım. İster istemez 1-2 yıl sonra bu dönüşümü yapacağız. Bu konuda beni eleştirebilirsiniz, ben de bunu yapamadım. Yetmedi gücüm. Ben 12 yabancıya karşıyım. Ama bunu bir sorun olarak göstermemeli, çözüm üretmeliyiz. Yönetimi suçlamak diye bir şey olmamalı'' ifadelerini kullandı.

  Colman konusu
  Güneş, Arjantinli oyuncu Colman ile ilgili hiçbir sorun olmadığını belirterek, şöyle devam etti: ''Colman, bir maç öncesi gelerek iyi olmadığını ve 15 güne ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de onu iyi gördüğümü söyledim ve kadroya yazdım. O maçta iyi oynamadı. Bir dalgalanma olduğunu düşünerek Elazığspor maçında kadroya almadık. Sonra tekrar konuştuk, hiçbir şey olmadığını söyledi, konu kapandı. Şimdi gayet iyi çalışıyor. Normalde bakarsan o konuda yönetimin hakkını vermek lazım, oyuncuların hiçbir alacağı yok, bana söylenen o. Oyuncuların da sorunu yok ama bir mutsuzluk var, hissediyorsunuz bunu. Özellikle Kardemir Karabükspor maçından sonra bu daha fazla oldu. Karabük'ü yenecektik, yenemedik üstüne bir de Videoton maçları gelince hepsi arka arkaya gelmiş oldu. Düzelsin diye beklerken sonuçların olumsuzluğu özellikle Avrupa Kupaları'ndan elenmek takıma çok ağır geldi. Gaziantep maçı çok rahat kazanabileceğimiz bir maçtı. Bırakın mağlup olmayı, gol yemek dahi aklımıza gelmeyen maçtı ama kaybettik.''

  Portekiz'in Benfica takımından kadrolarına dahil ettikleri Emerson'un sakat olduğuna ilişkin duyumları kendisinin de aldığını ifade eden Güneş, ''Bana da olumsuzluk olduğu söylendi. Durumu ne kadar ciddi bilmiyorum. Sahaya çıkınca daha iyi göreceğiz. Emerson'un kariyeri var ama son aşamada. sağlık muayenesi olmadan alınması doğru değil. Orada bir ihmal var görünüyor şu anda. Sakatlığının uzun vadeli oynamaya mani olduğunu düşünürsek ki öyle gözüküyor şu anda gelsin kendisiyle konuşacağız. Kıkırdak sorunu diyorlar, ne kadar oynar ne kadar oynamaz bilmiyorum. Belki oynayacak ama soru işareti. Böyle bir risk var. Muayene olmadan alınmış olduğu görünüyor, ondan sonra muayene edildiği gözüküyor, bu doğru değil tabi'' diye konuştu.

  ''Ligde oynanan oyun kimseyi tatmin etmiyor''
  Güneş, ligde aldıkları birer beraberlik ve mağlubiyetin bekledikleri bir şey olmadığını vurgulayarak, ''9 puan alabilirdik ama ligde en fazla 7 puan alan takım var. En büyük transferleri yapan en iyi durumda olanlar gündemi yakalayanlar da bu durumda. Ligin başlarında 5-6 hafta oyuncuların ne vereceği ile ilgili tartışmalarla geçer. Biz bu zamanı iyi kullanmak istiyoruz. Bunu iyi kullanamadık ama tam tersi oldu. Geçen sene de böyle olmuştu, bir ara 10. durumdaydık'' dedi.

  Fenerbahçe ve Galatasaray'ın transfer hanesinde ve oyuncu kadrosuyla önde göründüğünü kaydeden Güneş, ''Bu yarışta sorunlu gözüken takımlar Beşiktaş ve Trabzon. Beşiktaş kangren olan sorunlarını kestirip atarak, biz ise ikilem içinde gidiyoruz. Hem onu, hem bunu yapıyoruz. O zaman daha çok sorun oluyor. Beşiktaş bunu yaparak aldığı sonuçlarla moral ve güven yakaladı. Biz de aldığımız sonuçlarla tam tersini yakaladık. Saha sonuçları size ivme kazandırabiliyor ama şu bir gerçek ki ligde oynanan oyun şu anda hiç kimseyi tatmin etmiyor'' diye konuştu.

  ''Kendimizi şampiyon görüyoruz''
  Güneş, şampiyonluğa her yaklaştığınız dönemden sonra bir gerileme yaşadığımız söyleniyor yönündeki soru üzerine, şunları söyledi: ''Bir defa biz kendimizi şampiyon görüyoruz. Hukuk da böyle söylüyor. Ben geçen sene oynadığım oyunla ürettiğimle mutlu olduğumu söyledim. Geçen sene kötü oyunumuzu zaman zaman savunamadık. Ama önceki sene kendimizi mutlu hissettik. Çünkü oynadığımız oyun ve aldığımız puan bizi şampiyon olarak gösteriyor. Trabzonspor'un yukarı çıktığı zaman bunu koruma alışkanlığının olmamasının sebebi belli prensip ve ilkelerinin olmaması. Neyi koruyacağımız belli değil. Sonucu birine mal etmek istiyoruz. Şenol Güneş'e veya yönetime mal etmek istiyoruz. Sonra da onun altında kalıyoruz. İlkelerimiz olsa, böyle olmaz. Bu başarının devam ettirilebilir olması gerek. Giden oyuncuların hangisinin gitmesini isterdik. Yabancıları bırakın sadece Türkler için söylüyorum. Ama gitti. Bunu konuşmak bir şey çözmüyor. Bir değişim oldu, şimdi bu değişimi yeniden nasıl yapacağız. Benim şu anda yapmaya çalıştığım şey bunu toparlayabilmek.''

  Milli takım
  Şenol Güneş, (A) Milli Futbol Takımı'nın enteresan bir grupta yer aldığını belirterek, şunları kaydetti: ''Aslında kolay gibi gözüküyor, Hollanda ile çekişeceğiz gibi görünüyor. Hollanda'daki maçlar iyi bitirse grup birinciliği için çekişebiliriz. Hollanda marka değeri iyi bir takım olmasına karşın sıkıntılı bir geçiş döneminde. Teknik direktör ve oyuncu kadrosunun değişikliğinin olduğu bir dönem yaşıyor. Bizim de şu anda belli oyuncular formda gözüküyor. Eğer bu maçı iyi kullanabilirsek öne geçeriz. Ama şöyle sıkıntımız var, o yanılgıyı da görüyoruz. Macaristan, Romanya'nın da aynı sürprizi bize yapma şansı doğabilir. Her ne kadar biz daha iyi gözüküyorsak da Türkiye olarak bunu hep yaşadık. O yüzden enteresan bir grup, bir bakarsın birinci olacakken üçüncü dördüncü de olabilirsiniz. O bakımdan dikkatli olunmalı.''


  Etiketler Şenol Güneş
  Yükleniyor