Güneş'ten, Şener'e: Kimseye akıl verme niyetim yok

Güneş'ten, Şener'e: Kimseye akıl verme niyetim yok
Salı 05.02.2013 14:16

Trabzonspor'daki görevinden ayrılan teknik direktör Şenol Güneş, ''1,5 yıldır keyifsizliğimi hissediyordum. Keyif vermediğimi, bu keyfi almayanların da beni istememesini normal karşılıyorum'' dedi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen Güneş, 3 yıl önce kendisine ihtiyaç duyulduğu ve gel denildiği için kulübe geldiğini belirterek, ''Hiçbir şartım olmadı. Sadece oyuncuların alacakları para için bana gelmemesini şart koşmuştum. O zaman da kriz vardı, bir sürü sıkıntılar vardı. Başka bir şartım olmadı. Taraftarlar da istiyordu, yönetim de öyle karar verdi. Ben de yurt dışından gelerek göreve başladım'' dedi.
Hep birlikte iyi ve kötü günler yaşadıklarını ifade eden Güneş, ''Birlikte sevindik, üzüldük. Neleri yaptığımızı, nelerde başarılı olamadığımızı benden daha iyi biliyorsunuz. Görev sürecim içinde üzdüklerimin beni affetmelerini istiyorum, benim de varsa 'helal olsun' diyorum. Çünkü kolay iş değil. Trabzonspor'un başında görev yapan bir insan olarak zaman zaman istemeden ve benim dışımda gelişen olaylarda da olsa yansıyan bazı sorunların beni üzdüğünü bir kez daha söylemek istiyorum. Hakkı olanın hakkını helal etmesini istiyorum'' diye konuştu.

Göreve gelen teknik direktör Tolunay Kafkas'a tekrar 'hoşgeldin' diyen Güneş, şöyle devam etti:
''Gaziantepspor maçı için oyuncuları, teknik heyeti tebrik ediyorum. Kupada ve ligde başarılar diliyorum. Bu takımın en iyisini yapacağını düşünüyorum. Ligde tabi ki çok puan kaybettik. Onun için burada sizle beraberiz, yoksa bu toplantıyı yapmayacaktık. Ligin ortasında yarışın gerisinde kaldık. Ama Trabzonspor, şu anda yine puan durumuna ve kendi şartlarına bakıldığında ilk 3'te olacak ve kupayı alacak takımdır. Umarım da öyle olur. Kan değişikliğinin yararlı olacağını düşünüyorum. O yüzden de öyle olmuştur. Temennim ve beklentim ilkeli, prensipli, hep kazanan Trazonspor.''

Güneş, açık, samimi, dürüst, Trabzonspor'a zarar vermeden gerçekleri ortaya koymak gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:
''Görev yapanlara destek olunmalı. Bugün yönetim, teknik heyet ve oyunculara o desteği herkesin vereceğine inanıyorum. Yalan söyleyenleri, zarar verenleri temizlemek Trabzonsporluların birinci görevi olmalıdır. Doğru konuşmak ciddi iştir, emeği geçenlere de saygı duyacağız. Ben yerine biz deme anlayışı dün neyse bugün de benim için aynıdır. Trabzonspor'un hep böyle olmasını arzu ediyorum. Hiçbir takımın Trabzonspor'dan üstün olmadığını vurgulamakta fayda var. Başarı Trabzonspor'un karakterinde var ve hayata geçirilmesi için de zaman zaman böyle değişikliklerin olması gerekebilir. İlk gün de söyledim, biz Avrupa'da yarışan takım, dünya kulübü olmalıyız, sahamızın bir an önce yapılmasını bekliyorum, istiyorum. Çünkü bu bütün Trabzonsporluların hakkı.

Birlikte yaşamayı ve yarışmayı bir kez daha gözden geçirmekte fayda var. Oyuncularıma seslenmek istiyorum. Hangi sorun olursa olsun el ele versinler, kendilerini ve takımı yüceltsinler. Her maçı kazansınlar, takımın parçası olsun ve sahiplensinler. En iyisini yapacaklarını biliyorum. Büyük oyuncudurlar ve bu umudu vermeliler. Coşku katmalı, yol gösterici insanı ve insanları yüceltmesi için yol göstermeli, gayretli olmalarını bekliyorum. Barışa, sevgiye, güzel duyguya önem vermelerini istiyorum. Pes etmesinler, kişilikli, ahlaklı, disiplinli olsunlar. Kulüp ve ülke sevgisini ön planda tutsunlar. Kazanmak için hiçbir zaman hileye başvurmasınlar, sportmenlik dışı hareketler yapmasınlar. Yönetim, başkan, teknik heyet, oyuncu, taraftar, medya aynı düşünceyi taşımalı ve birbirini desteklemeli. Eğer bunlar yapılırsa başarı mutlaka gelecektir. Trabzonspor'un marka değerini artırmak, Avrupa'da ses getirmek her Trabzonsporlu'nun boynunun borcudur.''

''Keyif alamadım''

Trabzonspor'da şeffaflığın istenen seviyede olmadığını savunan Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Şeffaf olmasını arzuluyorum. Profesyonellerin tam işi yürüttüğünü düşünmüyorum. Tam oturmadı, oturacaktır da. Belki Türkiye'deki futbol kulüplerin yapıları buna uygun değildir. Hiçbir polemiğe girmeden, sağduyu içinde bütün bu işlerin yapılması gerekiyor. Kavga yapmadan çözüm üretmekte fayda var. Bazen yumuşak söylememiz 'çok ısrar etmedi, tavır koymadı, kararsız kaldı' diye algılanabilir, yani yumruk atmak, adam dövmek, öldürmek mi lazım, bilmiyorum. Fikirlerin konuştuğu ülkede herhalde böyle anlayış bekleniyor. Önemli olan doğru yolda gitmektir. Ben olsam da, olmasam da fark etmez. Keyfim kaçtığı doğrudur, bu yeni değil. 1,5 yıldır keyifsizliğimi hissediyordum. Keyif vermediğimi, bu keyfi almayanların da beni istememesini normal karşılıyorum.''

Takım olarak kazandığını, tek başına kaybettiğini ifade eden Güneş, ''Sevdiklerim ve beni sevenler üzüldü, bunu biliyorum. Özellikle 3 tane kıza üzüldüm şu anda. Çünkü daha önce olanlar üzmemişti beni, hepsine dayanmıştım. Buraya gelmeleri beni etkiledi. Şu anda bunu söylerken üzülüyorum. Esasında üzüntüye direnci olan bir insanım. Bugüne kadar başarılara birlikte imza attık. Bugünkü başarısız sonuçları kimseyle paylaşmak istemiyorum. Daha iyi başarılar için böyle bir adım atılmasına inandığım için içim acısa bile bunu uygulamaya koydum'' diye konuştu.

''Transfer ayları kabusumuz oldu''

Güneş, bildiği doğruları kimseyi kırmadan söylemek istediğin kaydederek, şöyle konuştu:
''Bunları anlatmadaki amacım, aynı yanlışları yapmayalım diye olabildiğince alttan almaya çalışıyorum. Ama bu, 'çok büyük bir suç var, Trabzonspor çok kötü' diye algılanmamalı. Bu, Türkiye'de futbol kulüp yapılarının içinde olan bir durumdur. Birçok sorun benden kaynaklanmasa da o sorunları çözmede başarılı olamadığımı söyleyebilirim. Oyuncuların benimle sorunu yok ama duygusal kırgınlıklarının olduğunu biliyorum. Beklentilere cevap veremedik. Bireysel ve takım performansını artıramadık. Transfere bağlı sorunlar çok büyük oldu. Ekonomik sıkıntılar, idari ve teknik sıkıntıları beraberinde getirdi. Kadro şişkinliği, aynı mevkide birikimler ve yabancı oyuncu fazlalığı bizi olumsuz etkiledi. 3 Temmuz sonrası şampiyonlar ligine katılmamız, dağılan başarılı kadromuzun yerine son anda aldığımız yabancılarla sayıyı artırdık ve bunların gönderilmesinde başarılı olamadık. Beklentisi büyük takım olarak kaybettiğimiz her maç, özgüven kaybına uğradık.
Düşündüğüm futbol anlayışını, kültürü ortaya koyamadığımı bir kez daha söyleyebilirim. Transfer ayları kabusumuz oldu. Aldığımız her pahalı oyuncu bizde kaldı. Ekonomik olarak külfet getirdi, bunu çözemedik. Trabzonspor tarihinde hiçbir zaman, büyük paralara aldığı oyunculardan faydalanamadı. Gökhan Ünal, büyük paralara alındı onu düzeltip, ondan kara geçtik, Burak vasıtasıyla da oldu. Burak'a bir kez daha emekleri için teşekkür ederim. Ona da haksızlık yapıldı. O kadar katkısına, hizmetine ve para bırakmasına rağmen biz onu hain olarak gösterdik. Çok para verdiklerimizi bağrımıza bastık. Biz ne istediğimizi bilmiyoruz.''

Başkan Şener'e seslendi

Kimseye akıl verme gibi bir niyetinin olmadığını söyleyen Güneş, Başkan Şener'e seslenerek, şu ifadeleri kullandı:
''Kendisi benim için arkadaş olduğumu söyledi. Arkadaşlığımız yok, ama benim başkanım olduğunu bir kez daha söyleyeyim. Trabzonspor'un başkanı ve onunla gurur duyuyoruz, gurur duymak istiyoruz. Birkaç başlıkla kendisine seslenmek istiyorum. Zor günlerde başkanlık yapıyorsun. Emeklerine teşekkür ediyorum, hizmet ediyorsun. Trabzonspor'u terk etmeni ve gitmeni değil, değişmeni ve Trabzonspor'u borca sokmadan başarıyı getirmeni arzuluyorum. Bu konuda bizden bir yardım istiyorsa elimizden geleni yaparız. Yanlış transfer politikalarını değiştirebilirse çok da faydalı olacağını düşünüyorum. Ben bunu başaramadım, size ve yönetime söylememe rağmen.

Her zaman doğruları söyle, kimseyi de kırma, kandırmaya da gerek yok. Siz çok önemli ve değerlisiniz, bütün camia size bakıyor. Heyecanınız, isteğiniz var. Son kararı siz veriyorsunuz. Sonuçta iyi gitse her şey daha iyi olacak, siz de bundan mutlu olacaksınız. Günlük tavizlerle geleceği karanlığa atma. En büyük yanlışımız transfer, onu düzelt. İlkeli, prensipli olmak size yakışır. Trabzonspor'un hedefi, misyonu da, vizyonu da taraftarıyla birlikte sizsiniz. Sizden beklentim var olan değerlerinizi ve harcadığınız enerjiyi Trabzonspor'u başarısı için kullanın.''
Taraftardan takıma sahiplenmesini rica eden Güneş, ''Sessiz ve duyarsız kalmasınlar. Fanatizmi asla benimsemesinler. Kendi sayılarını, kalitelerini artırsınlar. Bugüne kadar Trabzonspor'un başarılarına çok katkı yaptılar, imza attılar. Şiddeti aralarına sokmasınlar'' dedi.
''Saf temiz duygularla geldim ve aynı duygularla ayrılıyorum'' diyen Güneş, şunları kaydetti:

''Kafamın arkasında hiçbir art niyet olmadı. Kimseyi kullanmadım, kandırmadım, çirkin işlere girmedim. Adam satmadan, kavga etmeden, arkadan vurmadım, namusumla işimi yapmaya çalıştım, bugün de görevden ayrılıyorum. 2009'un sonunda geldim. 3 yıldan fazla süre görevde kaldım. Geldiğimde kupa şampiyonu olduk, ligde 5'inci olduk. Sonra Süper Kupa ve şampiyon olduğumuzu düşünüyorum, 82 puanla ligi kapattık. Şampiyonlar Ligi ve ligde üçüncü olduk. Bu yıl da ligde başarısız olduğumuz için, özellikle Karabük ve Elazığ maçlarını kaybettiğimiz için bunun sorumlusu olmalıydı. Bunu üzerime aldım. Tüm takıma ve tüm camiaya başarılar diliyorum.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN