Web Sürümüne Geç

  TFF Trabzon'u reddetti

  TFF Trabzon'u reddetti
  16 Kasım 2013, Cumartesi Güncelleme: 00:19

  Adana'da toplanan TFF yönetimi, bordo-mavili kulübün 2010-11 sezonunun tescilinin iptali için yaptığı başvuruyu masaya yatırdı ve oylamada 10'a 2 ret kararı çıktı. Trabzonspor bu karara sert tepki gösterdi

  Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu Adana'da yaptığı toplantıda Trabzonspor'un 2010-11 sezonu için yaptığı başvuruyu reddetti. 12 Yönetim Kurulu üyesinin katıldığı toplantının birinci gündem maddesi bordo-mavili kulübün yaptığı başvuru oldu. Zaman zaman seslerin yükseldiği konuşmada Mustafa Beyazlı ve Taylan Üner, ligin tescil edilmemesini isterken diğer 10 üye genelde suskun kaldı. Oylama ise tablo 10'a 2 olarak çıktı. Böylece geçen yıl İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını gerekçe göstererek TFF'ye yaptığı tescil iptal başvurusu reddedilen Trabzonspor'un bu yıl da UEFA ve CAS'ın kararlarını gerekçe göstererek yaptığı ikinci başvuru da reddedilmiş oldu

  TOPLANTIDA NELER YAŞANDI?
  Başkan Yıldırım Demirören önce herkesin sırayla fikirlerini dinledi. Toplantıda genelde Taylan Üner ve Mustafa Beyazlı söz alıp düşüncelerini ifade ettiler. İki üye de şunu savundu: "Ortada hem UEFA, hem de Tahkim Kurulu'nun verdiği bir şike kararı var. Bu iki kurul da bağımsız. Ortada bir vicdan meselesi var. Ahlak meselesi var. Biz TFF olarak UEFA'nın verdiği kararı görmezden mi geleceğiz? Kamu vicdanı lazım. Eski Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da her şeyi yaşananları bir bir itiraf etti. Fenerbahçe için yaptıklarını itiraf etti. Bu kupa Trabzonspor'a verilmelidir."

  ANAYASA GÜVENCESi VAR
  Demirören bu sözleri dikkatle dinlerken, ret oyu veren kesimin içinden, "PFDK ve Tahkim Kurulu kararlarını vermiştir. İkisi de bağımsız kurullardır. Tahkim Kurulu'nun kararı değiştirilemez. Tahkim kararı anayasa güvencesi altındadır" yorumu yapıldı. Bu sözler üzerine Beyazlı, "UEFA gerekeni yapar" dedi. Daha sonra oylamaya geçildi ve 10-2 ret kararı Trabzonspor için çıktı.

  HEM TAHKiM'E HEM UEFA'YA
  TFF'nin kararı Trabzonspor'da şok etkisi yarattı. Bordo-mavili kulüp önce Tahkim Kurulu'na sonra da UEFA'ya başvurma kararı aldı. Tahkim Kurulu başvurusu pazartesi günü yapılacak. Son çare olarak da bordo-mavili takım, FIFA'nın kapısına gidecek. Trabzonspor Başkan Yardımcısı Sebahattin Çakıroğlu, "F.Bahçe'nin 6 maçta şike yaptığı tespit edildi. Biz de tespit edilen maçlar için gerekli işlemlerin yapılmasını ve puanlarının silinmesini, gerekli cezaların verilmesini istedik. 2010-11 sezonun şampiyonluğunun verilmesini talep ettik. F.Bahçe'nin şike yaptığına karar veren UEFA ve CAS'tır. Onların verdiği kararı bile kabul etmeyen bir TFF var. Bizim iki üyemiz konumlarını gözden geçirsin" dedi.


  Yükleniyor