Web Sürümüne Geç

  Neden reddettiniz?

  Neden reddettiniz?
  22 Kasım 2013, Cuma Güncelleme: 00:32

  Bordo-mavili kulüp, 2010-11 sezonunun tescil kararının iptali için Tahkim'e başvurdu.Tahkim de federasyona 'Trabzonspor'un tescil iptal isteğini neden reddettiniz' diye sorarak savunma istedi. 28 Kasım'a kadar süre verdi

  Trabzonspor kulübü, TFF'den sonra itirazının ikinci ayağı olan Tahkim Kurulu'na da dün sabah bir dilekçe vererek, 2010-2011 sezonunun tescil kararının iptal edilmesini istedi. Tahkim Kurulu da dün bu itirazı kabul etti ve gündemine aldı. Bordo-mavili yönetim itiraz dilekçesinde, "TFF Yönetim Kurulu 15 Kasım 2013 ve 35 sayılı toplantısında almış olduğu kararın bozulmasını istiyoruz" dedi. TFF geçen hafta yaptığı toplantıda Trabzonspor'un, Süper Lig 2010-11 sezonu tescilinin iptali için yaptığı başvuruyu oy çoğunluğuyla reddetmişti. İtirazı inceleyen Tahkim, federasyondan aldıkları kararla ilgili detaylı bir savunma istedi. Yapılan açıklamada, "28 Kasım'a kadar cevaplandırılmak üzere TFF Genel Sekreterliği'nden yanıt bekliyoruz" denildi.

  TRABZON İÇİN İYİ BİR ŞEY

  Konuyla ilgili Trabzonspor avukatı Ahmet Metin Genç şu açıklamayı yaptı: "Tahkim Kurulu bizim itirazımızı karara bağlayacak. Tahkim, TFF'den savunma talep etti. Bu bizim açımızdan iyi bir şey. Bu 'Kararı neye göre aldınız?' anlamına geliyor. Eğer Tahkim de itirazımızı reddederse bu kez PFDK'ya yargılamanın iadesi için başvuracağız. Buradan da ret alırsak, yani Türkiye'deki spor hukuku anlamında bütün iç hukuk yolları tükendiğinde UEFA ve CAS'a başvuracağız." Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da FOTOMAÇ'a, "Tahkim Kurulu'na başvurumuzu yaptık. Duruşmalı toplantı talebimiz oldu. Bu karar bir umuttur. İnşallah güzel şeyler olacak" açıklamasını yaptı.

  TAHKiM'iN TALEBiNiN ANLAMI NE?
  Spor hukukçusu avukat Alpay Köse, Tahkim'in savunma isteğini FOTOMAÇ'a değerlendirdi: Trabzonspor'un başvurusunun içeriğinin iyi anlaşılması gerekiyor. Trabzonspor daha önce Tahkim Kurulu'nun verdiği kararın değiştirilmesini talep etmiyor. TFF Yönetim Kurulu Trabzonspor'un, Müsabaka Talimatı'nın 26/4. maddesince daha önce tescili yapılan 2010-11 sezonunun tescilinin iptali talebi reddetmişti. Tahkim'den şu an istenen bu başvurunun reddi kararının kaldırılmasına yöneliktir. Tahkim, TFF kararının gerekçesini Trabzonspor'un dilekçesini de ekleyerek sormuş durumda. Bu gerekçeyi TFF Hukuk Müşavirliği hazırlayarak Tahkim'e sunacaktır. Sonra hem TFF hem de Trabzonspor hukukçularının katılacağı duruşmalı bir toplantı olabilir. Tahkim'in vereceği karar, Trabzonspor'un istediği gibi olmazsa iç hukuk yolları tükenmiş olacaktır. Zira Tahkim Kurulu kararları anayasa gereği kesindir. Yani Trabzonspor yönetimi hak arayışını sürdürmek isterse artık uluslararası hukuku kullanabilecektir.

  Ulaş ÖZDEMİR
  Etiketler Trabzonspor, TFF, Türkiye, UEFA, Spor
  Yükleniyor