Web Sürümüne Geç

"Kararı temyiz edeceğiz"

"Kararı temyiz edeceğiz"
Cumartesi 10.10.2015 16:54

Trabzonspor Kulübü: "Trabzonspor olarak bu hukuka aykırı ve şikecileri sadece kağıt üzerinde aklayan kararı temyiz edeceğiz"

Trabzonspor Kulübü, futbolda şike davasında beraat kararına ilişkin olarak temyize gideceğini bildirdi.

Bordo-mavili kulübün internet sitesinde yayımlanan açıklamada, "Kamuoyunda şike davası adıyla anılan davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti verdiği kararla, 'Berlin'de hakimler var' sözünün benzerini 'İstanbul'da hakimler var' dedirtecek cesareti gösterememiş, Trabzon başta olmak üzere Türkiye'deki adalete karşı olan güven erozyonuna katkıda bulunmuştur" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Trabzonspor olarak bu hukuka aykırı ve şikecileri sadece kağıt üzerinde aklayan kararı temyiz edeceğiz. Haklı mücadelemiz ya 'Ankara'da da hakimler var', 'Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir' dedirtecek ya da 'kanunları olan bir devlettir' dedirtecektir. Türk hukukunda sporda ahlaksızlığa ve şikeye karşı mücadelede sembol davalardan biri olan bu davada mahkemenin verdiği karar, hukuk tarihinde kara bir leke olarak anılacaktır. Bilindiği üzere hükme kadar hakim dosyayı takip eder, hükümle birlikte dosya hakimi takip etmeye başlar. Bu dosya da imza sahiplerini takip edecektir. Takip etmesi için kulübümüz tüm gücünü ve yasal haklarını kullanacaktır."

Camianın, şike sürecini kendini sorgulama fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiğine de işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Şike sürecinde hangi aşamada kimin nasıl mücadele ettiği ve etmediği üzerinde düşünülmelidir. Geleceğe yönelik dersler çıkarılmalıdır. Ellerini ovuşturarak bu sonucu bekleyen 'içimizdeki İrlandalılar' hemen sahnede beklenen rollerini almıştır. Trabzonlu olarak bu haksızlıkla mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde yürüteceklerine, çatlak sesleri ile bu bütünlüğü bölmeye çalışmaktadırlar. Şike soruşturması açığa çıkınca, daha yayınlanalı 6 ay olmamış Sporda Şiddet Yasası'ndaki ceza maddelerini 1/3 oranında değiştiren kanun taslağını parlamentoya gönderenlerin, olayın geldiği bu aşamada konuşmaya yüzleri olmasa gerekir. Ancak unutulmamalı ki bugünlere onların Sporda Şiddet Yasası'nın değiştirilmesi için verdikleri imzalarla gelinmiştir. Perşembenin gelişi, o imzanın atılmasıyla belli olmuştur."

Açıklama, Trabzonspor'un hukuksal olarak UEFA ve FIFA nezdinde girişimlerinin olduğu belirtilerek, şöyle devam etti:

"2010-2011 futbol sezonunda şike yapıldığı, şike nedeni ile Trabzonspor'un şampiyonluk kupasının elinden alındığı davada yargılanan sanıklar ve bir kısım fanatik taraftar dışında kamuoyu tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Bu gerçek uluslararası spor yargı kurumları tarafından da kabul görmüş ve şike yapan takımlar cezalandırılmıştır. Ancak gönüllerde tescili perçinlenen şampiyonluğumuzun resmi tescili için mücadelemiz UEFA ve FIFA nezdinde devam etmektedir. Alınan bu hukuka aykırı ve henüz kesinleşmemiş kararın devam eden mücadelemizde hiç bir etkisi olmayacak, aksine yapılan haksızlık mücadele azmimizi daha fazla kamçılayacaktır."

"Yine erken seviniyorlar"
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN