Web Sürümüne Geç

'Hakemler kendini kilitledi'

'Hakemler kendini kilitledi'
Cumartesi 31.10.2015

Trabzonspor: Hakemlerin statta alıkonulması söz konusu değildir. Başkanımız, gerginlik nedeniyle hakemlere kimsenin yaklaşmamasını istedi. Kendi inisiyatifleri ile statta kaldılar. Oysa istedikleri an ayrılabilirler

Trabzonspor, Gaziantepspor maçı sonrası yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı. İşte resmi siteden yapılan o açıklama: "Trabzon'da oynadığımız maçlarda provokasyona varan kasıtlı yanlış kararların verilmesi Trabzonspor'un ötesinde Trabzon şehri üzerinde bir oyun oynandığı intibaı vermektedir. Bu konu araştırılmalı. Gaziantepspor müsabakasında hakem Çağatay Şahan'ın uzatma dakikalarında taraflı tarafsız herkesin penaltı dediği pozisyonu devam ettirmesi taraftarlarımız nezdinde oluşan Trabzonspor'a karşı yapılan haksızlıklar birikimini daha da artırmıştır. Taraftarlar hakemin bu kararına aşırı tepki göstermiş, müsabaka sonrasında 600'ü aşkın taraflar stadyum çevresinden ayrılmayarak hakemler aleyhinde eylem yapmaya başlamıştır.

GERGİNLİK DÜŞTÜ
Hakemler soyunma odasına girmiş ve kapıyı içeriden kilitlemişlerdir. Stadyum güvenlik görevlileri ve bir kısım kulüp yöneticisi de gergin vaziyette olan bir takım kişi veya kişilerin hakemlere fiziki müdahalede bulunmasını önlemek amacı ile emniyet güçlerine yardımcı olmaya çalışmışlardır. Bu arada başkanımız İbrahim Hacıosmanoğlu'nun talimatı ile başkan yardımcımız Ali Uzunay, olası bir nahoş durumu engellemek, mevcut gerginliğin dozunu düşürmek için Sayın Trabzon Valisi ve İl Emniyet Müdürü ile telefon irtibatı içerisinde olmuş, gerginliğin artmaması, tansiyonun düşmesi için uğraşmıştır. Başkanımız telefonla Yönetim Kurulu üyelerine hakem ve TFF görevlilerine karşı kimsenin gerek sözlü gerekse fiili müdahalede bulunmaması için gerekli bütün önlemlerin alınması talimatını sürekli vererek herkesi sağduyuya davet etmiştir. Sayın Vali ve Emniyet Müdürünün olumlu ve duyarlı davranışları dolayısıyla olaylara sert müdahalede bulunulmamış, zamanla yatışan taraftarların birçoğu stadyum civarından ayrılmış, taraftar sayısı 100-150 kişi civarına düşmüştür.

YAKLAŞTIRMADIK

Bu arada kendisi ile telefon irtibatı kurulan İbrahim Hacıosmanoğlu sürekli olarak hakemlerin güvenliğinin sağlanması, olası bir yanlış anlaşılmaya meydan verebilecek seviyede kendilerine yaklaşılmaması, yiyecek ve içecek dahil tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kendilerine ikramda bulunulmasını söylemiştir. Başkan, Trabzonspor'a zarar verecek olumsuz bir hadiseye meydan verilmemesi için, kızgın taraftarı kendisinin yatıştırabileceği düşüncesi ile kendisi gelinceye kadar hakemlerin emniyet altında tutulmasını talep etmiş, daha sonra ortamın yatışması üzerine hakemler polis nezaretinde alınarak emniyetli bir şekilde stadyum dışına çıkarılmışlardır. Bu süre zarfında, geçmişte başka yerlerde olduğu gibi ne adam bıçaklanmış, ne polis arabası yakılmış ne de hakem odasının kapısı kırılmıştır. Hakemlerin hakem odasında beklemeleri kendi tasarrufları olup oda kapısı kendileri tarafından kilitlenmiştir.

SADECE TEDBİR
Hakemlerin ihtiyaçlarını sağlamak için dahi oda kapısına hiç kimsenin yaklaşmasına kulüp yönetimi tarafından izin verilmemiş, bu konuda emniyet mensupları yardımcı olmuştur. Nitekim Sayın Valimiz açıklamasında hakemlerle sürekli görüşüldüğü istedikleri an çıkartılabileceklerini mahsur kalma gibi bir durumlarının olmadığını söylemiştir. Sonuç olarak hakemlerin alıkonulması değil emniyetli bir şekilde ayrılabilmeleri için tedbir alma söz konusudur.

GERÇEK DEĞİLDİR

Sonuç olarak başkan olay çıkmasını engelleyecek konumda bulunduğu düşüncesi ve olaylara bizzat müdahale etmek istemesi nedeniyle kendisinin beklenmesini istemiştir. Bunların dışında kendisine kolluk kuvvetlerinin üstünde bir güç atfettiği ve doğrudan Cumhurbaşkanı ile irtibat kurduğu iddiaları yalandır, gerçekle alakası yoktur."

Yunus Emre SEL
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN