Usta tarihi verdi

Usta tarihi verdi
Pazartesi 09.05.2016 15:18

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, gelecek sezonun teknik direktörü konusunda çalışmaların sürdüğünü ve hafta sonunda karar alacaklarını söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde gerçekleştirilen panele katılan Usta, organizasyonun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yaz dönemi, yeniden yapılanma için kritik önem taşıyor. Hoca konusunda da karar vermemiz gerekiyor. Bu hafta sonuna kadar, belki diğer haftaya sarkabilir ama bu konuyu karara bağlamış olacağız. Artık son aşamadayız." dedi.

Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında seyircisiz oynanan maçta Çaykur Rizespor'u 6-0 yendiklerini hatırlatan Usta, şunları kaydetti:

"Gençlerin ağırlıklı olduğu kadroyla oynandı. Trabzonspor'un gençlerle kombine bir takım olması gerektiğine hep inandım. Dün mutlu olduğumuz bir tablo ortaya çıktı. Trabzonspor'da iyi gençler var diyebildiğimiz bir maçı izledik. O açıdan sevinçliyim. Trabzonspor camiası olarak, taraftar mı yoksa seyirci mi olacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Trabzonspor taraftar istiyor. İyi günde ve kötü günde arkasında bulacağı bir taraftar grubuna ihtiyacımız var. Dün futbolcularda içlerinden 'oh be rahat bir ortamda top oynuyoruz' dediklerini hissettim. Yeni stat geliyor. Bununla yeni bir yolculuğa çıkarken, bizim inanılmaz bir taraftara ihtiyacımız var."

"Bu yaz döneminde çok işimiz var. Biraz hareketli olacak"

Bordo-mavili kulübün başkanı, gelecek sezon çok koşan ve atletik bir takım kurmak istediklerini vurgulayarak, yaz transfer döneminin hareketli geçeceğini söyledi.

Trabzonspor'un oyun planı, felsefesi ve bölgelere göre oyuncuların durumunu analiz ettiklerini anlatan Usta, "Bir kulübün oyuncuya veya teknik direktöre dayalı hayatını sürdürmesi, yapabileceği en büyük hatadır. Trabzonspor, bunu son yıllarda defalarca yaptı. Gelecek olan hocayla bunu tekrar masaya yatıracağız ama buna karar veren sadece hoca olmayacaktır. Buna kulüp karar verecek. Bunu yaparken hocasıyla da tartışır. Bu yaz önemli bir hareketlilik göreceğiz. İyi görüntü veren, hoş bir futbol sergileyen, her şeyden önemlisi koşan ve atletik bir takımın olması lazım. Bu yaz döneminde çok işimiz var. Biraz hareketli olacak." ifadelerini kullandı.

"Sıkıntılı bir durum mevcut ve toprağımız verimsiz"

Muharrem Usta, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada ise bordo-mavili kulübün zor günlerden geçtiğini ancak kulübü eski günlerine döndüreceklerini belirtti.

Trabzonspor'u tarlaya benzeten ve verimsiz olarak nitelendiren Usta, "Kötü dönemler geçiriyoruz. Yeni bir yönetimiz. Bu senemiz çok kötü geçti. Tarlaya fide dikerler. Eğer tala düzgün hazırlanmazsa dikilen fideden ürün alamazsınız. Bizim için Trabzonspor'da da böyle bir tablo var. Sıkıntılı bir durum mevcut ve toprağımız verimsiz. Trabzonspor, hangi durumda bulunursa bulunsun, cesaret, dinamizmle ve donanımımızla bu büyük kulübü şaşaalı dönemine taşımak için bir yolculuktayız. Emin olun ki bu yolculuk mutlaka başarıyla sonuçlanacaktır." şeklinde konuştu.

Trabzonspor'un Çaykur Rizespor karşılaşmasında genç oyuncularla mücadele ettiğini aktaran Usta, şöyle devam etti:
"Sezon sonu yaklaşıyor, genç oyuncularımızı görelim dedik. Trabzonspor, Çaykur Rizespor maçında sahaya büyük çoğunluğu gençlerden oluşan bir kadroyla çıktı. Trabzonspor, artık İstanbul kulüplerine benzemeye çalışmayacaktır. Son dönemlerde yapılan hatayı yapmayacaktır. Başarılı olmak istiyorsan, transfer yapalım, oyuncu alalım... Hayır. Trabzonspor için bu doğru yol değildi. Doğru yol, gençlerine de sahip çıkacağı koordinasyonu sağlamaktır. Dün gördüğümüz tablo, bize fırsat verilirse sahaya çıkan 11 kişinin içinde aslan gibi 5 gencimizin olduğunu gösterdi." Geçmişte yapılan Kevin Constant transferinden örnek veren Usta, şu ifadeleri kullandı.

"Constant diye bir oyuncu geldi. İstanbul kulüpleri alıyor, Trabzonspor da alsın diye getirildi. Uyum sağlayamadı, parası ödenemedi. Maliyeti yaklaşık 20 milyon lira. Dün sahada olan oyuncularımızın yarısının yıllık maliyeti bir milyon dolar. Şu anda Trabzonspor takımında hiç oynamayanların maliyeti 60 milyon lira. Sıkıntı sadece Trabzonspor'un sıkıntısı değildir. Yani Trabzonspor bu durumda da diğer kulüpler uzaya gitmiş değil. Her şeyin makul süresi vardır. Türkiye'deki bütün kulüpleri ayağa kaldırmak için makul süre gerekli. Artık 4,5 aylık bebek bile yaşatılırken, 7 aylık bebeği yaşatamazsanız, buna kimsenin tahammülü olmaz. İşinizi ne kadar iyi yapıyorsanız, zamanı o kadar kısaltırsınız. Trabzonspor'un da zamana ihtiyacı var." Panelin sonunda İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, Muharrem Usta'ya plaket verdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN