7 oyuncu alacağız

7 oyuncu alacağız
Pazar 29.05.2016

Maliyetleri 70 milyon lirayı bulan oyuncuları göndereceğiz. Toplam 10 milyon euro’ya 7 transfer yapmaya çalışacağız Geriye dönük 230 milyon liraya ihtiyacımız var. Eleştiriler oluyor, bizi bırakın nefes alalım. Önce kan kaybını durdurmamız gerek

Trabzonspor'un 37. Olağan Genel Kurulu, Kadir Özcan Tesisleri'nde dün yapıldı. Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Divan Başkanı Ali Sürmen, eski başkanlardan Özkan Sümer, İbrahim Hacıosmanoğlu ve Salih Erdem de katıldı. Kürsüye çıkan Başkan Usta, tarihi açıklamalar yaptı. Kulübün ekonomik olarak çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini, durumlarının iyi olmadığını söyleyen Usta, şöyle devam etti: "Biz göreve geldiğimizde yaklaşık 150 milyon lira futbolcu, 20 milyon lira diğer giderler kapsamında, 19 milyon lira personel, 35 milyon lira ise faiz giderimiz vardı.

DERELERİ AŞMAMIZ ŞART
Personel giderini 15'e, diğer giderleri 13'e, oyuncu giderlerini ise 105 milyon liraya indirdik. Şu ana kadar bir kuruş kredi kullanmadığımız için faiz artışı olmadı. Bizim atlayacağımız dereler var. Dereleri geçmek zorundayız. O derelerden birisi mayıs sonunda UEFA'ya vereceğimiz bir hesap var. İçinde bulunduğumuz durum çok vahim ama buradan mutlaka çıkacağız."

Usta, ekonomik durumun düzeltilmesi gerektiğini aksi takdirde kulübün düzlüğe çıkmasının zor olduğunu da ifade ederek, "Roman Abramovic gelsin kulübü düzeltsin diye bir şey yok. Kulübün sorunu o değil. Birisi para verdiğinde o yine borç olarak yazılıyor. Biz geldiğimizden beri kulübümüze M'bia'nın satışından gelen para dışında bir kuruş girmedi. Yönetim kurulumuz sıkıntıları aşabilmek adına eski parayla ortaya yaklaşık 45 milyonluk bir para koydu. 25 milyon liralık şahsi kefaletle kredi çekip kulübe verdik" ifadesini kullandı.

BÜTÇE DİSİPLİNİ GEREKLİ
20 milyon euro'luk bütçeyi aşmayacaklarını da vurgulayan Usta, şu ifadeleri kullandı: "Göndermek istediklerimizin yıllık maaşı 70 milyon lira. Elimizdekilerin 33 milyon liralık bölümünü tutmak istiyoruz. Geriye kalan 70 milyon liralık maaşı olan oyuncular ile yolları ayıracağız. Bütçe disiplini şart. Ne kadar maaş alıyorsalar o maaşı bir yerde bloke edip veremiyorsak başarı gelmez."

YANAL İLE BÜTÇE KONUŞTUK
Usta, görevde bulundukları 4-5 aylık dönemde sadece pansuman yaptıklarını da ifade ederek, "Biz Sadi hoca ile devam etmek istedik, ancak o devam etmek istemedi. Oyuncularla vedalaştı, akşam televizyondan öğrendik ayrıldığını. Ardından camiadan gelen baskılarla Hami hocayı göreve getirdik. O dönem bir oylama yaptırsak yüzde 65 Hami çıkardı. Bugün de mevcut hocamızı isteyen ve istemeyenler oldu. Biz Ersun hocayla bütçe konuştuk ve 20 milyon euro limitimiz olduğunu belirttik. UEFA'ya dedik ki 'Ekonomik olarak ancak 4 yılda ayağa kalkarız'. Onlar ile 3 yıllık bir iş planında anlaştık. Her altı ayda bir biz i denetleyecekler. Her altı ayda bir vadettiğimiz hesapları tutturmak üzere anlaştık. Bizim mayıs sonunda UEFA'ya 20 milyon euro zarar etme taahhütümüz var. Yoksa 2 yıl Avrupa'dan men gelecek" diye konuştu.

BORÇ GÖRÜNENDEN FAZLA
Son 5 yıldaki teknik direktör maliyetlerinin 12 milyon euro olduğunu da belirten Usta, "Malouda, Bosingwa, Bourceanu, Waris, Belkalem, N'Doye, Cardozo, Douglas, Esteban, Marin, Cavanda, M'bia, Yatabare, Medjani, Constant, Papadapoulos; toplam bu oyuncuların 25 milyon euro bonservis ücretleri var. Menajerlik bedelleri 7 milyon 500 bin euro. Bunların toplam kontratları 99 milyon euro. Bu oyuncuların bazılarından kurtulurken ucuz atlattık, bazılarından inanılmaz bedellerle kurtulduk. 99 milyon euro'dan bizim kaybettiğimiz rakam 50 milyon euro. Bizim borcumuz böyle yükseldi. Bu kulübün borcu bugün gördüğünüz rakamlar değildir. Atlayacağımız dereler var. Şu an akan akıyor onu durdurmakla uğraşıyoruz. Eleştiriler oluyor, bizi bırakın nefes alalım" ifadelerini kullandı.

Yunus Emre SEL
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN