Web Sürümüne Geç

Voleybol seyircisinde rekor artış

Cuma 16.09.2011 11:29

Ankara ve İstanbul'da oynanan voleybol maçlarına gelen biletli seyirci sayısı 5 yılda 6 bin 590'dan, 80 bin 858'e ulaştı.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVB) Asbaşkanı Ersin Yılmaz yaptığı açıklamada, voleybolun birkaç yıl öncesine kadar az izlendiği söyledi. Spor branşlarında uluslararası başarılar geldikçe izleyici sayısının arttığını ifade eden Yılmaz, voleybolda elde edilen başarıların da seyirci sayısını yukarıya çektiğini bildirdi.

Ankara'da, Yıldız Kızlar Milli Takımı'nın dünya şampiyonu olduğu organizasyonun final maçında 7 bin 200 kişilik salonun tamamen dolduğunu, hatta 10 bin kişiye ulaşıldığının söylendiğini vurgulayan Yılmaz, son yıllarda voleybol seyircisinin salonlara sığmaz olduğunu anlattı.

BAYAN VOLEYBOLU DAHA FAZLA İZLENİYOR
Özellikle bayan voleybolunun daha fazla izlendiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bayan voleyboluna olan ilgi toplam seyirci sayısının artışını sağladı. Artık, 500, bin, bin 500 kişilik salonlarda voleybol oynanmasını doğru bulmuyoruz. Zaten taraftar sığmıyor. İnsanlar, aileler, voleybol izlemeye geldiğini hissetmeli. Sosyal alanlarıyla bütün olarak ele alınmalı. Federasyon olarak eklentileriyle, sosyal alanlarıyla daha büyük salonlar yaptırıyoruz. İlk salonu Ankara'da 3 yıl önce açtık. 7 bin 500 kişilik bu salonun ardından 2 yıl önce hemen hemen aynı kapasitede İstanbul'da da faaliyete girdi. İzmir'de 5 bin 100, Bursa'da 5 bin kişilik salonlarımızın yapımı sürüyor. Bu salonlar da açıldığında izleyici sayımızdaki artış daha çok olacak.''

SEYİRCİ SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ
Voleybolda izleyici sayısında önemli oranda artış sağlandığını belirten Yılmaz, ''5 yıl önce 2005-2006 sezonunda İstanbul ve Ankara'daki salonlarımıza gelen biletli seyirci sayısı 6 bin 590 olarak gerçekleşti. Sırasıyla 23 bin 44, 36 bin 700, 38 bin 866, 42 bin 39 ve 2010-2011 sezonunda 80 bin 858'e çıktı. Bu rakamlar sadece lig maçlarını içeriyor. Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finallerini de katarsanız son yıllardaki sayılar daha fazla çıkar'' dedi.

Yılmaz, voleybolun futbol ve basketbola göre özellikle küfür olmaması, bilinçli seyircilerin gelmesi dolayısıyla ailelerce izlenen bir branş olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Başarı ve planlı çalışmayla seyirci sayısı artıyor, ardından daha fazla başarı geliyor. Mini voleybol şenlikleri organizasyonları başlattık. 9-10 bin çocuk voleybola başlıyor. Çocuklar yukarıya doğru gelecekler, yeteneklileri çıkacak. Voleybol Federasyonu, Hacettepe Üniversitesi ile seçmeler yapıyor. Federasyon tarafından Ankara'da açılan voleybol lisesi var. Tüm bunlar, voleybola ilgiyi giderek artırıyor. Voleybolun kendi seyircisi oluşmaya başladı. 3 büyükler olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın seyirci sıkıntısı yoktur. Voleybolda diğer kulüplerin maçları da dolu dolu geçebiliyor. Takım tutar gibi değil voleybolu sevdikleri, bildikleri için geliyorlar. Biz, iyi tezahüratta, sporda, seyirci profilinde örnek oluyoruz.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN