Web Sürümüne Geç

"Avrupa'nın gözündeki saygınlığımız arttı"

Çarşamba 21.09.2011 12:11

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Avrupa Voleybol Konfederasyonu'nda (CEV) Sinem Mavili ve Banu Can Schürmann'ın varlıklarıyla iki Türk tarafından temsil ediliyor olmalarının, hakem, finans ve sağlık kurullarındaki temsillerin de göz önüne alındığında, Türkiye'nin voleybolda eriştiği uluslararası saygınlığı kanıtladığını söyledi.

Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16-17 Eylül tarihlerinde, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan 32. CEV Kongresi'nde, TVF Genel Sekreteri Sinem Mavili'nin, CEV Yönetim Kurulu'na seçilmiş olmasıyla ilgili, ''Bu, hiç şüphe yok ki çok önemli ancak pozisyon kazanımımız yalnızca yönetim kurulu üyeliği ile sınırlı değil. Beraberinde CEV Asbaşkanlığı ve İcra Kurulu üyeliği var. Bu durum, ülkemizin Avrupa voleybol ailesi gözündeki önemini daha iyi vurguluyor'' dedi.

''MAVİLİ SADECE 3 AY ÖNCE TAKDİM EDİLDİ''
Sinem Mavili'nin, CEV'e sadece 3 ay önce aday olarak takdim edildiğini kaydeden Karabıyık, Mavili'nin bu kadar kısa bir zamanda Avrupa voleybol ailesinin sempatisini kazanmış olmasının, sportif ve akademik öz geçmişiyle ve uluslararası organizasyonlarda sergilediği performansla ilişkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Kongrede, uluslararası hakem Nihat Ermihan'ın da CEV Hakem Komisyonu'na seçilmiş olmasını çok önemsediklerini ifade eden Karabıyık, şöyle devam etti:

''Bilindiği gibi, 2001 yılında federasyon başkanı Hüsnü Can, Akın İra'nın yerine Ali Özerboy'u aday göstermiş, Özerboy seçilemeyince CEV Hakem Komisyonu'nda temsilcimiz kalmamıştı. CEV Hakem Komisyonu Başkanı Jan Rek, Nihat Ermihan hakkında, (politik oynamayan, dürüst, dosdoğru bir adam, büyük bir hakem, yerinde bir tercih oldu) yorumunu yaptı. Türk hakemliğinin 10 yıl aradan sonra yeniden Avrupa kıtası hakem yönetimi platformunda olduğu anlamına gelen bu kazanım, CEV'in iki komisyonunda bizden birinin yer almış olması açısından çok değerli.''

''GEZA DOLOGH'UN ÖZ GEÇMİŞİ ÇOK ETKİLEYİCİ BULUNDU''
CEV Finans Komisyonu'na seçilen TVF Yönetim Kurulu Üyesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh'un öz geçmişinin çok etkileyici bulunduğunu aktaran Erol Ünal Karabıyık, ''İş ve finans dünyasına bu kadar yakın, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç yaygın Avrupa diline üst düzeyde hakim bir isim olan Geza Dologh, Finans Komisyonu Başkanı Philip Berben'in ifadesiyle tam isabet olmuştur'' diye konuştu.

TVF Sağlık Kurulu Üyesi ve Milli Takım Doktoru Operatör Dr. Sinan Köksal'ın CEV Sağlık Kurulu'na seçilmiş olmasını da ''gurur okşayıcı'' olarak tanımlayan Karabıyık, şunları söyledi:

''Devlet Hastanesi Başhekimliği gibi ciddi yönetim becerisi de gerektiren bir görevi uzun yıllar başarıyla yerine getirdikten sonra hekimlik hayatına Ankara'da devam eden Köksal, CEV Sağlık Kurulu Başkanı Manfred Holzgraffe'nin, (milli takımlarınızda zaman zaman Sinan Köksal'sız kalmaya razıysanız, benim vazgeçmeyeceğim ve uluslararası alanda çok sık görev vereceğim bir tecrübe) sözleriyle değerlendirdiği bir isim oldu.''

Erol Ünal Karabıyık, sözlerini, ''Avrupa Voleybol Konfederasyonu'nda hangi pozisyonda olursa olsun, ülkenin temsili bu kadar önemliyken, bizim, üstelik de yönetim kurulunda asbaşkanlık ve icra kurulu olmak üzere, Sinem Mavili ve Banu Can Schürmann'ın varlıklarıyla iki Türk tarafından temsil ediliyor olmamız, hakem, finans ve sağlık kurullarındaki temsillerimizi de göz önüne aldığımızda, ülkemizin voleybolda eriştiği uluslararası saygınlığı kanıtlamaktadır'' şeklinde tamamladı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN