Web Sürümüne Geç

Anlamsız çıkış!

Tüm ülke ayaklandı, Beşiktaş'ın Avrupa kupalarına vergi borcu yüzünden katılamayacağı konusunda. Ortada bir yanlış anlaşılma var, ben onu düzelteyim öncelikle. "Vergi borcu" değil Avrupa biletini zora sokan, zaten bütün kulüplerin vergi borcu bulunuyor.
Hikaye şu: 2008 yılında hükümet, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez uygulanan bir kararla, vergi borçlarının 10 yıllık vadeye yayılmasını karara bağladı. Böylece borç 120 aya yayılmış oldu. Ancak bu borcun taksitlendirilen kısmı katma değer vergisi (KDV)'sini kapsamıyor, yine kanunlar nedeniyle.
Beşiktaş'ın 20 milyon TL tutarındaki borcu, bu müeccel borçtan kaynaklanıyor.
Taksitlerin zamanında ödenmemesi nedeniyle sıkıntı yaşayan kulüp, ilgili bakanlık veya vergi dairesinden alacağı "müeccel borcu yoktur" yazısı ile federasyonun bu ilginç kararını ortadan kaldırabilir. Tabii ki 20 milyon TL'nin tamamının cuma gününe kadar ödenmesi de bir diğer çözüm yolu. Ancak bu kadar yüklü bir miktarın hemen bulunması imkansız.
Borcunuzu zamanında ödemediğiniz için yaşanan sorun bugün kapıya dayandı yani. Çığ gibi büyüyen ve F.Bahçe ile G.Saray'ın da içinde bulunduğu borç batağından çıkmak kulüp içindeki profesyonellerin işi.

Etik olmayan açıklama
Benim asıl ilgilendiğim, "bn" mesajlarının ardından federasyonun lisans alan kulüplerle almayanları birlikte resmi internet sitesinden açıklaması. "Beş kulüp lisans aldı, Beşiktaş'ın durumu cuma günü yapılacak son mahkeme ile karara bağlanacak" açıklamasının nedeni ne?
Bundan önce G.Saray'ın aynı nedenle Avrupa kupaları için lisans alamadığı o dönemde neden açıklanmadı? Ben size söyleyeyim neden! Lisans kurulu üyelerinin medya önüne çıkma ve bilinilirliklerini arttırma çabasından başka bir şey değil bu. Kendi kurullarının yaptığı bu anlamsız çıkışın faturasını da federasyon ödeyecektir.
Tepkileri lisans kurulu değil, federasyon toplayacaktır. Bu kadar gerilmiş sinirler içinde bir de lisans almayan kulüplerin açıklanması kadar etik olamayan bir davranışı görmek çok üzücü. Geçen sezon lisans alamayan kulüplerin ismi neden açıklanmadı da bu yıl böyle bir uygulamaya gidiliyor. Yani beni ilgilendiren Beşiktaş ile federasyon arasındaki gerginliği arttırma çabaları kimsenin işine gelmez.
Sonunda tepkiler, döner sizi bulur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN