Kocaman'ın kimliği

Nihat Özdemir'in Yüksek Divan Kurulu'nda söylediği gibi Fenerbahçe camiasında Aykut Kocaman'a büyük destek var. Ayrıca hangi kategoride, hangi anlamda olursa olsun Galatasaray galibiyeti elde eden Fenerbahçe hocasının avansının artacağı kesin.
Bu bakımdan Kocaman önemli bir avantajla işe başladı. Yapısal değişikliklerde zamanın en büyük ihtiyaç olduğundan hareketle Aykut hocanın bu konuda elinin güçlü olduğunu kabul etmeliyiz.
Ancak yine de gerçekle yüzleşelim... Geride kalan zamana baktığımızda Aykut Kocaman'ın takımına düşündüğü oyun karakterini uygulattığını söyleyemeyiz. Bana göre mevcut görüntü Daum'un mirası. Savunma disiplini tek forvet arkası Alex, 4'lü orta alan kurgusu, çift ön libero... Oyuncu seçimlerinde bile farklılık yok.
Aslında bu yadırganacak bir durum da değil...
Kısa zamanda kimlik değişimi, bazen mevcut işleyişin de iflasını getirebilir. Bu bakımdan hazır kazanılmış bir zaman varken, adımları güvenli ve sağlam atmak, yapıyı temeli koruyarak inşa etmek Aykut hocanın doğrusu...

ALEX OYNAYACAK MI?
Bunun yanında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şu; Aykut hoca arzuladığı oyun anlayışına yatkın bir oyuncu topluluğuyla henüz çalışamadı. Bırakın yeni transferleri, Gökhan Gönül, Emre Belözoğlu, Lugano gibi takımın iskeletinde yer alan oyuncular bile takıma katılmadı. Bu oyunculara Stoch ve Dia ile bir santrfor ilave edildiğinde Fenerbahçe'nin oyun felsefesindeki değişimin ilk ışıklarını göreceğiz diye düşünüyorum.
Söz gelimi Stoch ve Dia'nın iki kanatta çabuk ve dikine oynadığı, Emre'nin bu takım içinde pas trafiğinde rol aldığı düşünülürse, değişim kendiliğinden ortaya çıkacaktır.
Bu arada iyi futbol beklemek için bir kanıtım daha var elimde... Aykut Kocaman'ın iki kanat transferine dikkat ediyorum, karşıma futbolcu Aykut kimliği çıkıyor. Çabuk, hızlı, dikine oynayan oyuncular. Bir de çabuk golcü bulursa, o tartışmayı yeniden alevlendirebiliriz; "Teknik adamlar, futbolcu karakterlerini sahaya yansıtır." İşte o zaman ofansif gücü yüksek, göze hoş gelen, ancak savaşan bir Fenerbahçe görürsek şaşırmayalım. Peki, Alex bu yapının neresinde?
Zamanın getirdikleri herkesi şaşırtacak!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN