Göndere çekilen o bayrak benim bayrağım değil!

Hıncal Uluç Hıncal Uluç

Yurt dışında yıllardır hatalı bayraklar göndere çekiliyor! Kimse de düzeltmiyor!

_Avrupa Halter Şampiyonası Rusya'ya bağlı Tataristan özerk cumhuriyetinin başkenti Kazan'da başladı. İlk gün podyuma çıkan Nurcan Taylan, 48 kiloda koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya birden kazanarak, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Aynı kiloda Nurdan Karagöz ise gümüş kazandı
.
Akşamüzeri evde tamamen tesadüfen Eurosport'u açtım. Karşımda iki tane Türk kızı birbirleriyle yarışıyorlar. Bütün rakipler elenmiş. Biri birinci, biri ikinci olacak. "Bu ne?" Türkiye'nin bir tek gazetesinde "Bugün Avrupa Halter Şampiyonası başlıyor. Altın ve gümüş madalya adayı iki kızımız ringe çıkıyor. Eurosport canlı veriyor şu saatten itibaren. TRT 3 canlı veriyor şu saatten itibaren" bir tek haber yok ya! Bu nasıl bir spor medyası? Bu nasıl bir ayıptır ya! Bugün altın madalyalar diye manşetlere çekmişler. Geçti... Dün saat 17.00'de 18.00'de Türkiye'nin yarısı ekran başında olurdu sen eğer gazetecilik yapsaydın.

10 TANE HEDİYE GÖTÜR!

Bunlar yan yana birinci, ikinci kürsüye çıktılar.
İki tane bayrak çekildi, benim bayrağım değil. Ben 1957'de gazeteciliğe başladım. 1960'tan itibaren de yurt dışındaki organizasyonlara gitmeye başladım. 1972'den itibaren de televizyonlar her organizasyonu vermeye başladı.
Yabancı ülkelerde yapılan bayrak törenlerinin yüzde 80'inde göndere çekilen bayrak benim bayrağım değil. Türk bayrağı kolay bir bayrak değil çünkü. Herkesin yapabileceği bir bayrak değil. Türkiye'de yasa var bayrağın ölçülerini yazan bu yüzden. Böyle bir kırmızı, bir beyaz, bir mavi şeridi çektiğin zaman bayrak olmuyor Türk bayrağı.
O ayın ve o yıldızın o kırmızının neresine ve nasıl yerleştirileceği yazılı.
Bunu herkes yapamaz. Yapmasını da isteyemezsin.
Ama 50 seneden beri bu bayrak hep yanlış çekiliyorsa Türkiye Cumhuriyeti'nde bunun önlemini alacak, alınmasını isteyecek bir kafa yok mu ya? Rusya'da Kazan'da Avrupa Halter Şampiyonası. Organizasyonu da Rusya yapıyor.
Burada bu halterde bizim en az 10 kere bayrağımızın göndere çekileceği belli. Çok sürpriz oldu, beklemiyorduk da. En az 10 kere Türk bayrağı çekilecek. Organizasyon Komitesi "Ya Mösyö Ivan. Türkiye Halter Federasyonu başkanıyım ben. Orada en az 10 tane bayrak ama. Ama bayraklar yanlış olabilir. Bundan çok dertliyiz. Madalya töreninde göndere çekilecek bayrağın ebadını bize bildirin.
Biz o ebatta size 10 tane bayrak göndereceğiz. Kazanırsak onları çekin. Çünkü yanlış bayrak çekilmesinden artık bu millet illallah" dedi desen Organizasyon Komitesi Başkanı "Hayır" mı diyecek?
Madalya alacağımızı bile bile ve de yanlış bayrağın çekileceğini bile bile oraya gidiyorlar.
Türkiye Halter Federasyonu gidiyor. 50 senedir bu böyle. Bu sene ilk defa sürpriz değil. 1960'tan beri ben izliyorum. Yüzde on falandır doğru bayrağın çekildiği. O da nasıl çekildi bilmiyorum.
Herhalde benim dediğim gibi birisi tedbir aldı da ondan.
Kendi hallerine bırakırsan Türk bayrağını bulamazsın zor. Yapamaz. İki tane böyle garip bayrak çektiler yine.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN