Web Sürümüne Geç

Suçlu kim?

Mert Aydın Mert Aydın
Türkiye'de her şey sıradanlaştı. Şike normal, teşvik normal, ırkçılık normal, küfür normal, sahaya eline geçeni atmak normal, rakip oyunculara viski şişesi atmak normal, çocukların kafasını yarmak normal, sahaya çakı atmak normal, soyunma odası koridorlarında hakeme bağırmak normal, bir yöneticinin rakip oyuncuyu tartaklaması normal, çoluk çocuğa biber gazı sıkmak normal, bir takımın şampiyonluk kupasını karanlıkta alması normal...
Böyle bir ülkede hala futbolun kendisinden bahsediyor olabilmek mucize.
Düşünün aslında neler olmuş ama biz kamuoyunda bunları ıska geçmişiz.

Takdir edebildik mi?
Fatih Terim'in neredeyse 14-15 oyuncuyla yepyeni bir takımı alıp nereden nereye getirdiğinin farkında mıyız?
Ya da hiç uzatmadan birkaç kötü performansın ardından sistemi değiştirdiğinin?
Selçuk İnan'ın Avrupa çapında bir orta saha oyuncusu haline gelmesinin keyfini çıkarabildik mi?
Ya da Muslera'nın dünyanın en iyi kalecilerinden biri olduğunu gördük mü?
Semih'in milli takım stoperlerini yedek kulübesine gönderişini ya da Elmander'in iş ahlakını yeterince takdir edebildik mi?

Ya F.Bahçe'nin hakkı?
Şike Soruşturması nedeniyle her gün farklı haber ve yorumlarla geleceğinden kopuk yaşayan Fenerbahçe'nin son ana kadar şampiyonluk kovalamasının hakkı verildi mi?
Aykut Kocaman'ın hep teknik kararları eleştirildi ama onun aynı zamanda oyuncuların moralini yüksek tutmakla meşgul olduğunu fark edebildik mi?
Cristian'ın evrimini, Volkan'ın yeniden pantere dönüşmesini yeterince takdir edebildik mi? 35 yaşındaki Alex'in hala elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışıp didinmesini ne kadar işleyebildik medyada?
Bir sezon boyunca bizi bunlar ve bunlar gibi nice güzellikten kim mahrum etti?
Bir krizi çözmek yerine işi uzattıkça uzatanlar, olayın tüm taraflarına neredeyse işkence çektirenler olabilir mi?
Futbolseverleri kutuplaştıranlar olabilir mi?

Felaketler bekliyor!
Medyaya sızmış, hukuk fakültesinin önünden geçmeden avukatlık ve savcılık yapanlar olabilir mi?
Hep umudumuzu koruduk.
Kibarca, "Futbolumuzu yönetenler kafalarını değiştirmeli" dedik. Ama gördük ki kafalar değişmiyor. Artık değişmesi gerekenin yöneticiler olması gerektiğini anladık.
Futbolu, kulüpleri yönetenler toptan değişmeli. Daha gerçekçi, profesyonel ve adil olmalı yönetimler. Maalesef bu gidişatla yakında daha büyük felaketler bizi bekliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN