Schuster'e yardım şart

Bernd Schuster, son maçlarda sakat oyuncuların çokluğundan dolayı revizyona gitmek zorunda kaldı. Takımın dengeleri sarsılınca istenen oyun tam anlamıyla sahaya yansımadı. Aslına bakarsak Quaresmave Guti'nin yokluğunda zorlanması gayet doğal. Bugün dünyanın en büyük takımları bile yıldız oyuncularının yokluğunda zorlanıyor.
Beşiktaş'ın kadrosunda bulunan diğer oyuncuların tam anlamıyla isteneni vermemesi kötü sonuçların gelmesini daha da hızlandırdı.
Beşiktaş'ın devre arasına kadar oynayacağı maçlarda takımını genel olarak neler yapabileceğini görmesi, ilerleyen dönemler için avantaj olarak değerlendirilebilir. Nihat, Holosko, Tabata gibi oyuncuların kendine çekidüzen vermesi gerekiyor.
Böyle devam ederse Beşiktaş'taki kalış sürelerini kısaltırlar.

Hatası yok mu, var elbette!
Değerlendirme yaparken Schuster'in de hatalarını görmezden gelmemek gerekiyor.
Özellikle uzun süre kaleci tercihini Hakan'dan yana kullanması büyük bir hataydı.
Hem Beşiktaş'ı hem de Hakan'ı olumsuz etkiledi.
En azından Trabzonspor karşılaşmasından sonra Hakan'ın kesin olarak dinlendirilmesi gerekiyordu. Beşiktaş, Kayserispor maçında yenilse de diğer maçlara nazaran savunmada daha dirençli ve ayakta kalmasını bildi.
Nitekim Türkiye Kupası'nda Mersin İdmanyurdu ile oynanan karşılaşmada Rüştü'ye pek görev düşmese de tecrübeli file bekçisinin kalede olması taraftara ve futbolculara güven verdi. Rüştü ile gelen değişimin takıma katkısını bu kadar geç fark etmemesi gerekiyordu.
Beşiktaş'ın son haftalarda aldığı başarısız sonuçlar, taraftarın ruh halini çok etkiledi. Porto maçı hariç tribüne gelen taraftarların sayısında ciddi düşüş olduğunu görüyorum. Bu beni çok üzüyor. Beşiktaş taraftarı takımına her zaman destek olmalı. Onlar bunu her zaman fazlasıyla yerine getiriyor. Devam da etmeleri lazım.
Çünkü futbolcuların sahadaki en büyük gücü Beşiktaş taraftarıdır. Mücadele, hırs gibi etkenleri tetikleyen, onların itici kuvvetidir.
w Farklı kültürlerin uyuşmazlığı
Son olarak gözlemlediğim Schuster'e destek olmak gerektiği. Hocanın lige biraz daha alışması için ona hem Süper Lig'in hem de Türkiye şartlarının iyi anlatılması gerekiyor.
Türkiye'ye yeni gelen futbolcular kadar teknik direktörlerin de alışma süreci vardır.
Schuster'in her şeyi doğru yaptığını en azından yapmaya çalıştığını biliyorum. Ancak bazı doğru olarak düşündüğü hamleler, Türkiye'de oynanan futbola aykırı olabiliyor.
Bunun nedenini farklı kültürlerin uyuşmazlığı olarak değerlendirebiliriz. Burada en büyük görev başkan Demirören ve büyük Beşiktaş taraftarına düşüyor. Hocalarını içine düştüğü çıkmazdan onlar çıkartabilir. Temennim o ki Schuster de bu yardımlara cevap verecek ve Beşiktaş'ı istenen seviyeye getirecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN