Olimpiyat için son düzlük

Olimpiyat için son düzlük
Salı 02.07.2013

İstanbul 2020 heyeti, Lozan'da sunum yapacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan liderliğindeki heyet, Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine yarın ve perşembe günü teknik sunumda bulunacak. Karar, 7 Eylül'de Buenos Aires'te açıklanacak

İstanbul 2020 Heyeti'nin, 7 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te, 2020 Olimpiyat Oyunları'nın yapılacağı kentin seçileceği 125. İOC oturumundan önceki son durağı, Lozan olacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın liderliğindeki İstanbul 2020'nin üst düzey heyeti, yarın ve perşembe günü İsviçre'nin Lozan kentinde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (İOC) üyelerine yönelik "2020 Aday Şehirler Brifingi"nde teknik sunum yapacak. Lozan'daki toplantılara Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İOC Üyesi ve TMOK Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel de katılacak. İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat'ın, "İstanbul'un 2020 Olimpiyatları adaylığındaki şansının yüksekliği, İOC tarafından teyit edilmiştir" değerlendirmesini yaptığı EC'nin İOC'ye sunduğu teknik rapor, 25 Haziran'da kamuoyuna açıklanmıştı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da rapora ilişkin, "Genel kanaatimize göre rapor Türkiye hakkında olumlu ve kapsamlı" değerlendirmesini yapmıştı. Raporun İstanbul 2020'ye ilişkin bölümünde, Türk hükümetinin olimpiyatlara tam desteği vurgulanmıştı.

SPORCULAR DA iSViÇRE'DE HAZIR BULUNACAK
Ayrıca raporda spor tesislerinin inşaat çalışmalarının gereklilikleri karşılar şekilde finanse edilebileceğinden ve tamamlanabileceğinden emin olunduğu dile getirilmişti. Lozan'daki toplantılarda, İstanbul 2020 Büyükelçisi Atılay Ersan, İstanbul 2020 CEO'su Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, İstanbul 2020 Teknik Direktörü Nejat Sarp ile olimpik voleybolcu ve İstanbul 2020 Elçisi Neslihan Demir, paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen ve Mersin'in ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nda tek kadınlarda altın madalya kazanan milli tenisçi Çağla Büyükakçay da hazır bulunacak. Olimpiyatları düzenleyecek kent, 7 Eylül 2013 tarihinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te açıklanacak. İstanbul, 2020 Olimpiyatları için İspanya'nın Madrid ve Japonya'nın Tokyo şehirleriyle yarışıyor.
Etiketler Spor, Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN