Türkiye Yüzme Federasyonu'ndan kınama açıklaması! Tolga Öcal...

Türkiye Yüzme Federasyonu'ndan kınama açıklaması! Tolga Öcal...
Çarşamba 08.05.2019 16:24

Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF), Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası'nın son gününde finişe ilk sırada gelmek üzere olan 13 yaşındaki Seyfi Diker'e çarparak düşüren 40-44 yaş kategorisi sporcusu Tolga Öcal'la ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada; "Yaşanılan hadiseyle ilgili, Tolga Öcal isimli sporcunun disiplin kuruluna sevk edildiği" kaydedildi.

Federasyonun açıklamasında, 1-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonasının son gününde yaşanan sportmenlik dışı davranışın, yüzme camiasında büyük bir üzüntüye yol açtığı ifade edildi.

Açıklamada, "Yaşanılan bu durumun federasyon yönetimimiz tarafından affedilir hiçbir yanı olmadığı gibi, talihsiz olayı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşırız. Yaşanılan hadiseyle ilgili, Tolga Öcal isimli sporcu, yarış sırasında Türkiye Yüzme Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK)değerlendirmesi sonucunda diskalifiye edilmiştir. Adı geçen sporcu daha sonrasında disiplin kuruluna sevk edilerek, konuyla ilgili detaylı inceleme başlatılmıştır." denildi.

TOLGA ÖCAL ÖZÜR DİLEDİ

13 yaşındaki Seyfi Diker'e omuz attığı iddia edilen milli yüzücü Tolga Öcal (40) konuyla ilgili açıklama yaptı.Öcal, Türk spor ve yüzme camiasından özür diledi.

Yaşanan talihsiz olayın her sporcunun başına gelebileceğini vurgulayan Tolga Öcal, ''Ben 40 yaşında, milli bir sporcuyum. Her yaşta bir sporcunun yaşayabileceği talihsiz bir olayla karşı karşıya kaldım. Yarış esnasında Seyfi kardeşime bilinçsiz bir şekilde çarptım. Hatalı ve kusurlu bir hareket bu, kabul ediyorum. Türk spor ve yüzme camiasından, bu organizasyonu yapanlardan, Seyfi kardeşimizden, ailesinden tekrar bilinçli yapmadığım, kasti yapmadığım ancak öyle yansıtılan hareketimden dolayı özür diliyorum'' ifadelerini kullandı.

Birinciliğe giden Seyfi Diker'le farklı kategorilerde yarıştıklarını belirten Öcal, ''Ben bu organizasyonun 8 sene sportif koordinatörlüğünü yaptım. Bu organizasyona çocuklara katma fikrini ortaya atanlardan birisiyim. Seyfi kardeşimizin birinciliği elinden alınmadı. Çarptığım için genel klasman erkeklerde madalyayı ben alamadım. Sonuç olarak ikimiz de farklı kategorilerde yarışıyorduk. Her şeyden önemlisi Seyfi'nin canının yanmaması, psikolojik olarak etkilenmemesiydi. Kendisiyle ilgili en ufak bir problemimiz yok. Kendisi spora ve antrenmanlarına devam ediyor'' diyerek yaşanan talihsiz kazanın farklı boyutlara çekildiğini söyledi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN