Ortalama hız...

Olcay Çakır Olcay Çakır
Yayıncı kuruluş, maç sonlarında verdiği istatistiklerle maçın matematiğini ortaya koyuyor.
Futbolcuların koşma mesafeleri çok dikkat çekiyor.Sonra da hakem koşuları veriliyor.
Orta hakemlerin koşu performansları, ortalama bir futbolcu kadar üst düzeyde çıkıyor genelde. Hakemlerin bu koşuları fiziksel olarak yeterli oldukları hissi uyandırıyor!

* * *
Kafa olarak rahat olmadıkları ve kimyalarının bozulma süreci de; "irdelenmeli, incelenmeli" miladıyla başladığı için, bu fiziksel performans verileri, "çok koşan çok bilir ve yeterliler aslında!" algısını güçlendirmeye yönelik belki de. 'Oysa özellikle hakemlerin teknik olanı, çok koşanından makbul olmalı!'

* * *
Benim merak ettiğim ve gelmek istediğim konu şu aslında: Yardımcı hakemlerin ortalama koşuları ve pozisyonlardaki ani hızlanma(!) ortalamaları ne kadardır?
Yanılmıyorsam böyle bir istatistiki bilgi sunulmuyor bize!
Bu teknik ve formülle Buca maçının yardımcı hakeminin penaltı kararı sonrası ani hızı hesaplanabilir mi mesela? Süre belli, mesafe belli, coşku çok belli!

* * *
Birçok yorumcuya göre; alışılmışın üzerinde bir refleksle -olmayan- penaltı kararını vererek ani hızlanması sporcudan ziyade spor bir arabayı andırdı! Ama radara yakalandı! Tekrar tekrar izlediğimizde, bu coşkulu karar verme sanatını hayra yoramadık!
Tribünde ya da ekranları başında golü bekleyen "taraftar refleksi" gibiydi!

* * *
Bazı objektif(!) yorumculara ne demeli peki?
Ediz adlı oyuncunun kollarını açmadan uçması gerekiyormuş! Kastettikleri şu olsa gerek; bir fast food firmasının özel yetiştirdiği söylenen 'kanatsız tavuklar' misali atlamalıydı Ediz!
İnsanları da tavuk zannediyorlar ya!

* * *
Son olarak; Trabzonspor kalan 4 maçını kazanırsa rakibinin İzmir'de ki gibi buca'layacağını düşünüyorum. Moda söylem şu değil mi zaten; "Mutlaka bir yerde takılacaklar" Söz onlara ait. Ara da biz de kullanıyoruz, işe de yarıyor hani!.. Not: Yerimiz olsa idi, başkan Sadri Şener'in; "Ülkenin 3/4'ü bizi istiyor" sözünün "3/4'ü bizi destekliyor(!)" sözünden farkını anlatacaktım,
kısmet artık!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN